Rize İkizdere’de Dağ Kekiği Hasadı Başladı!

Rize’nin İkizdere ilçesi’ne bulunan Çağrankaya mahallesinde 2019 Temmuz ayında ilk kez ekimi yapılan kekik bahçesinde ilk hasat gerçekleştirildi

.
DOKAP destekli olan projede Çağrankaya Mahallesinde Muhtarı Endam Biber’e ait bahçede 2019 Temmuz ayında dikilen fidanlardan ilk hasatı yapıldığı esnada, yılda ortalama 2-3 kez kekik toplanılabileceğini dile getirdi. Proje Koordinatörü ve tıbbi bitkiler uzmanı Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kan “Bu bahçe bölgede yapılan ilk bahçemiz. Bu fidanları geçen yıl dikerken başarır mıyız diye hayal bir projemizdi. Bugün burada muhteşem bir bahçemiz var. Kekik yalnız bir ürün değil arılar için ilaçtır. Varroa hastalığı için önemli bir tedavi aracıdır. Bal üretimine katkısı vardır. Elde edilen ürünlerin markalaşarak pazarlamasına hazırlanmalıyız. Türkiye’de yerli ve milli ürünler kapsamındadır. Benzer ürünleri daha önce ithal ediyorduk şimdi üreteceğiz” dedi.
DOKAP Başkanı Yusuf Mengi projeyi desteklediğini ve kekiğin önemli bir ticaret alanına sahip olduğunu ifade ettiği konuşmasında “DOKAP olarak bölgemizde 11 ile hizmet veriyoruz. Bitki ürünü çeşitliliği konusunda desteğimiz her zaman devam edecektir. İkizdere’de yapılan kekik bahçemiz önemli bir gelişme. Bin metre rakımın üzerinde çay yetişmiyor. Kekik önemli bir ürün. Bal üretiminde de katkısı olacaktır. Hazırlanacak projelere katkı vermeye her zaman hazırız” şeklinde ifadelere yer verdi..
İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz bölgede gerçekleştirilen kekik üretimi ve pazarlaması alanında markalaşmak istediklerini belirterek “Bölgede kaliteli ve verimli kekik üretimi olacaktır. Geçen yıl bu bahçeyi hazırlarken o zamanki Kaymakamımız Tarık Buğra Seyhan’ın çok desteğini gördük. Bugün önemli bir noktaya geldik. Muhtarımız Endam Biber ailesiyle çok güzel bakım yaparak bu aşamaya getirdiler. Kalitenin yanında arıcılarımız içinde alternatif ilaçtır. Arı kovanlarında son yıllarda görülen Varrao hastalığı için ilaç olarak tedavi edici özelliği var. Bal üretiminde de katkısı olacaktır. Bugün Kekik üzerinde uçuşan arı kolonisini gördük. Üretim ve pazarlama konusunu markalaşarak aşmak istiyoruz. Bu bahçe sayılarını önümüzdeki süreçte arttıracağız’ dedi.
İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı konu hakkında “Bu bahçenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tarık Buğra Seyhan meslektaşımın çabası unutulamaz. Makamlar devamlılık gerektirir, bende böyle bahçelerde çoğalmanın ve üretime katkıda bulunmada desteğimizi daim ettireceğiz. Bu bahçenin gelişmesinde önemli katkısı bulunan muhtarıma ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak İHA