Profesör Emre Alkin, Vatandaşların Neden Dolar ve Altına Yöneldiğine Dair Kendisine Aktarılan Soruları Yanıtladı

Alkin, son zamanlarda altın ve dolar alımlarının rekor seviyeye ulaşması nedeniyle birtakım yorumlar paylaştı. Vatandaşların altın ve dolar alımında rekor seviyelere ulaştığını söyleyen Ekonomi profesörü Emre Alkin, son zamanlarda merak edilen soruların yanıtlarını da paylaştı.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri devam ederken vatandaşlar şu sıralar altın ve dolar yatırımı yapmaya devam ediyor. Aslında dalgalı olarak harekete eden dolar ve altında yukarı yönlü çıkışların devam edeceği sık sık gündeme geliyor. Güvenli liman olarak görülen altının da rekor seviyelere ulaşması nedeniyle Ekonomi profesörü Emre Alkin konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını paylaştı.

Altın ve Dolara Yatırım Neden Artıyor?

Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Ekonomi profesörü Emre Alkin, vatandaşların altın ve dolara neden bu kadar fazla yöneldiğine dair kendisine aktarılan soruları yanıtladı. Alkin’in yanıtları şu şekilde;

“Bu süreçte gerçekleri konuşmak gerekiyor. Ülkemizde vatandaşlar neden dolar ya da altın alır? Aslında bu sorunun yanıtları basittir. Sermayesini korumak için. Ama neden sermayesini koruyorlar? Çünkü Türk Lirasının değer kaybından korkmaktadırlar. Ama TL neden değer kaybediyor? İşte bu sorunun yanıtı çok önemli. Bu ülkede kaybetmeyenler kulübü bulunuyor. Bu kişiler sattıkları herhangi bir şeyden dolayı zarar etmezler. Zaten dövize endeksli olarak satış yaparlar. Onlara sorduğunuz zaman ise alacağınız yanıt bellidir, rakiplerin öyle yaptığını söylerler.”

“Bunlar hiçbir şekilde kaybetmezler. Vatandaşlar da bir kenara bıraktığı parasının değer kaybetmesini istemez. İşte bu yüzden dolar veya altın yaparak birikime devam ederler. Ülkemizin ekonomik koşulları sebebiyle insanlar da çekiniyor veya korkuyor. Hem de dolar yükselişini sürdürürken dolar yatırımı yapıp, düşerken de satılıyor. Aslında bu durumda zarar ediliyor. Bu nedenle tavsiyem, dolar yükseldiği zaman dolar alınmamalı. Malı satarken kazanabilirsin, satarken kazanamazsın ki. Tasarruflar bu şekilde kaybedilmemelidir.”