Piyasa Uzmanından Dikkat Çeken Açıklama: Sıfır KM Araçlarda Fiyat Düşüşü Yaşanabilir!

Pandemi kaynaklı olumsuz etkilenen sektörlerden olan otomotiv sektöründe 2. el ve sıfır araç fiyatları yakından takip ediliyor. Bununla birlikte uzmanlar konuyla ilgili değerlendirmeler yaparken Avrupa için de öngörüler paylaşılmaya başlandı. Ayrıca İtalya otomotiv sektöründen uzman isim Leonardo Buzzavo, sıfır kilometre araçlar için oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Araç Piyasası Uzmanından Fiyat Beklentisi

2020 yılının ilk döneminde satış rakamları ekonomik dalgalanmalardan dolayı ciddi anlamda düşüş yaşamıştır. Yine aynı dönemde otomotiv sektöründe ciddi kayıplar dikkat çekmişti. Ardından kamu bankaların başlattığı düşük faizli yerli otomobil taşıt kampanyaları ile süreç desteklenmiş ve araç satış rakamları da yükselmeye başlamıştı.

OYDER’in web sitesinde düzenlenen bir seminere katılan İtalya ve Avrupa otomotiv sektörü uzmanı Leonardo Buzzavo da bu konuya değinerek bazı açıklamalarda bulundu. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER)’in seminerinde dile getirilen konular ve açıklamalar şu şekilde;

“İtalya’ya bakıldığında bayiler ve üreticiler devlette sıfır km teşvik istiyor. Hükümet de bu durumu düşünüyor bunun farkındayız. Fakat açıklanan bir karar olmadı. Bayiler ve üreticiler birliği 3 farklı teşvik talep ediyor. İlk teşvik İtalya araç piyasasının aslında eski olmasından dolayı yeni araçların çevreci olması için. Bu teşvikler 2 bin Euro’ya kadar talep ediliyor. İkinci teşvik talebi, İtalya’da sıfır dizel araç satışı için ek verginin kaldırılması yönünde. Sonuncusu ise şirket araçlarındaki KDV’nin kaldırılması.”

Yapılan bu açıklamaya göre sıfır araç satışlarında yüzde 50’ye varan indirimler bekleyen Leonardo Buzzavo, İtalya’daki araç piyasasını bu şekilde değerlendirdi.

Türkiye’de Araç Fiyatları Düşecek mi?

Ülkemizde devam eden salgın ve alınan ekonomik tedbirler, araç piyasasında da pek çok soruna neden olmuştu. Sınırların kapatılması, tedarik zincirini olumsuz etkilemiş ve otomotiv sektöründe çalışanların sağlık güvenliği nedeniyle fabrikalar kapatılmıştı. Bu yüzden haliyle stok sorunu yaşayan araç piyasasında sorunlar büyümeye devam etti.

Salgından sonra araç fiyatları ilk olarak stok problemi sebebiyle anlık yükselse de ekonomideki daralma yüzünden düşmeye başlamıştı. Mayıs ayında da araç talepleri azaldığı için fiyatlarda düşüş beklendiği belirtiliyor.