Petrol Fiyatlarında Devam Eden Düşüş Sonrası Brent Petrolün Varili Ne Kadar Oldu?

21 Nisan (dün) 26 dolara kadar çıkan Brent petfolün varil fiyatı aynı günü 19 dolardan tamamlamıştı. 22 Nisan 2020 Çarşamba günü Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 12,1 azalış yaşayarak 16 dolardan işlem görmeye başladı. Ayrıca Batı Teksas ham petrolünün varili ise 7,37 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Tüm dünyada devam eden koronavirüs salgını sebebiyle petrol talebi zayıf kalırken arz fazlası da giderek artıyor. Bu durum petrol stoklarındaki artışın devam etmesine neden olurken fiyatlar üzerindeki baskı da artmayı sürdürüyor. Petrol fiyatlarının düşmesi, küresel piyasalarda da hareketliliğe neden oluyor.

IEA’dan Petrol Önerisi Geldi!

Uluslararası Enerji Ajansı’nın dün yaptığı açıklamada birtakım öneriler dikkat çekti. Petrol fiyatlarındaki hareketliliğin giderilmesi amacıyla üreticilerin aldığı kesinti kararlarının hızlıca uygulanmaya başlanması tavsiye edildi. Piyasaların dengelenmesi amacıyla başlatılması gereken bu uygulamayla daha fazla kesintiye gidilmesi önerisi yapıldı.

OPEC ve OPEC dışı petrol üretici ülkelerin 1 Mayıs 2020 itibariyle uygulamaya başlayacağı üretim kesintilerinin petrol piyasalarındaki fiyatları dengelemek adına yeterli olmayacağı da ifade ediliyor.

IEA içinde bulunduğumuz Nisan ayını Kara Nisan olarak adlandırmış ve küresel anlamdaki petrol talebinin 29 milyon varil azalacağını belirtmişti. Ayrıca piyasada ciddi bir arz fazlası olduğunu söyleyen IEA, önümüzdeki haftalarda bu fazlalığın petrol stok kapasitesinin dolması gibi bir tehdit oluşturacağını da vurgulamıştı.

Ekonomistler, Brent petrol fiyatlarında teknik olarak 16 dolar ile 17,56 dolar aralığının direnç kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. 16 dolar ile 15,25 dolar aralığının da destek bölgesi şeklinde takip edilmesi gerekiyor.