ÖTV İndirimi Hakkında Son Dakika Gelişmesi! Otomobillerde ÖTV İndirimi Geliyor mu? OYDER Başkanı’ndan Dikkat Çeken Açıklamalar

Son zamanlarda ÖTV indirimi geliyor mu, ÖTV indirimi ne zaman, sıfır araçlarda ÖTV indirimi gibi başlıklar vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Sosyal medyada gündeme gelen ÖTV indirimi söylentileriyle ilgili açıklamalar yapan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, henüz ÖTV indirimi hakkında bir gelişme olmadığını ve böyle bir beklenti içinde olmadıklarını ifade etti. Şahsuvaroğlu ayrıca günümüzdeki hareketli araç satışlarının olduğu bir dönemde yetkili satıcılar olarak ÖTV indiriminin gelmeyeceğini paylaştıklarını ifade etti.

Özellikle sosyal medyada sık sık gündeme gelen ÖTV indirimiyle ilgili Şahsuvaroğlu’nun yaptığı açıklamalar da merakla takip ediliyor. Konu hakkında açıklamalar yapan Şahsuvaroğlu şu sözlere yer verdi, “ÖTV indirimini henüz beklemiyoruz. Öncelikle ÖTV, birtakım mal ya da ürünler üzerinden oransal olarak alınan vergidir. AB uyum kapsamında yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelen ve 2002 yılında kabul edilen bu vergideki amaç aslında sosyal fayda sağlamaktır. Haziran döneminde araç satışları iyi gitti. Hatta 2019 yılındaki aynı dönem satışlarını da geride bırakabilir. Sıfır km araçlarda 0,49 faizle verilen kredi kampanyasının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu kampanya normalde 30 Haziran 2020’de sona erecekti ancak hükümet bu tarihi öteledi. Haliyle kampanya devam edecek. Otomotiv sektöründe geçtiğimiz dönemde salgın sebebiyle durma noktasına gelen araç satışları Mayıs itibariyle artık yükselmeye başladı. Haziran satışlarına baktığımızda geçen yılın aynı ayına göre yüksekte kapanacak gibi görünüyor.”

“Tedarik sıkıntısı birkaç ay sürebilir. Ayrıca yan sanayiyle beraber fabrikaların tekrar üretime başlaması aslında Mayısın son haftasına denk geldi. Ülkede satılan araçlar için her 10 otomobilin 7 tanesi ithal olduğundan, Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek amacıyla kendi piyasalarına doğal olarak araç verecek. Ülkemizde de ilk aşamada araç verilmeyebilir fakat hızlıca tedarik konusunda yardımcı olunacaktır. Bu yüzden kısa süreli bir sıkıntı yaşanabilir fakat Türkiye’de üretilmekte olan araçların çarkları dönmeye devam ediyor. Dediğimiz gibi hali hazırda ÖTV indirimi beklemiyoruz ama konuyla ilgili yakın takibe devam ediyoruz.”