Otomotiv Satış Sonrası Sektörüne Üretim Artmaya Devam Ediyor!

Covid-19 salgınına rağmen dönen çarkların durmadığı otomotiv satış sonrası sektöründe, “Üretime ve hizmete devam” diyenlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor.

OSS “ 3. Korona Virüs Etki Araştırması”nın açıladığı verile göre, üretime devam eden şirket oranları artış göstermeye devam ediyor.
Covid-19 salgını nedeni ile çalışmaya bir süre ara veren şirketler ise bu ay içerisinde tekrar çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Otomotiv satış sonrası sektörün de üretimin yükselişe geçmesi ile birlikte yaşanan kapasite artışlarının bu ay içerisinde de devam edeceği belirtildi. OSS üyelerinin katıldığı anket sonuçlarına göre OSS üyeleri satışlarda yaşanacak artışlar konusunda ise önceki aylara nazaran çok daha iyimser bir tablo ortaya çıkardılar. Aynı zamanda yapılan araştırmada; hem evden çalışma sistemini tercih eden hem de vardiyalı çalışma sistemini tercih eden dağıtıcı ve üretici üyelerin oranında artış yaşanırken, sektör temsilcilerinin ofislerine geçiş süreçlerini de bu aydan itibaren hızlandırdığı aktarıldı.
Sektör içerisinde yer alan öncelikli problemleri ise değişmedi. “İş ve ciro kaybı” yaşanan problemler arasında ilk sırada yer alırken, bu durumu çalışanların motivasyonunu kaybetmesi ve nakit akışında yaşanan sıkıntılar takip etti. Ayrıca sektör temsilcileri, 2019’a nazaran bu yıl cirolarında yüzde 15’lik bir düşüş beklediklerini söyledi
OSS, COVID-19 salgının ardından sektörün nabzını tutmak adına yaptığı çalımalara devam ediyor. İlkini 30 Mart haftasında, ikincisini ise 13 Nisan haftasında gerçekleştirdiği anket çalışmasına 25 Mayıs haftasında düzenlediği üçüncü çalışmasıyla devam eden OSS, bir ayı aşkın zamanda sektörde yaşanan değişimleri ve başta Haziran ayından beklentileri gözler önüne serdi.
Derneğin yapmış olduğu üçüncü anketine 69’u dağıtıcı, 45’i üretici olmak üzere toplam 114 üye katıldı. Sektördeki çalışma şartlarına yer verilen ankete göre, hem evden çalışma sistemine geçen hem de vardiyalı olarak çalışma sistemini tercih eden üyelerin sayısında artış yaşandı. Söz konusu oran ilk ankette yüzde 24, ikinci ankette ise yüzde 25’i bulurken, son ankette ise yüzde 47’ye yükseldi. Sadece evden çalışma sistemini tercih eden üyelerin oranı yüzde 15’e, sadece vardiyalı çalışma sistemini seçenlerin oranı ise yüzde 16’ya geriledi. Ayrıca ilk ankette yüzde 12, ikincisinde yüzde 7 olan normal çalışma düzenini sürdüren üyelerin oranı da yüzde 18’e çıktı. Çalışmayı tamamen durduran üyelerin oranında ise yüzde 2’ye kadar geriledi.

”Yeni normal” bu ay başlıyor
Ankette firmaların ofislerine dönüşlerine dair yaptıkları planlarda analizlere tabii tutuldu. Katılanların yüzde 9’u Mayıs ayında ”yeni normal” düzenlerine geçtiğini açıklarken, yüzde 28’lik kesim bu ayın başında, yüzde 19’luk kesim Haziran ayının ortasında, katılımcıların yüzde 20’si de Temmuz ayının başında ” yeni normal” ofis düzenine geçmeyi planladığını aktardı. Ayrıca katılımcıların yüzde 14’ünün düzenini hiç değiştirmediği, yüzde 7’sinin bu konuda bir karar vermediği, tamamen dağıtıcı üyelerden oluşan yüzde 1’lik kesimin de eski ofis düzenine geçmeyeceği ortaya çıktı. Ankette üyelere saha ekiplerinin fiziki ziyaretlere başlama planlamaları da soruldu. Katılımcıların yüzde 13’ü ziyaretlere Mayıs ayında başladığını belirtirken, yüzde 32’si bu ayın başında, yüzde 21’i bu ayın ortasında, yüzde 23’ü de Temmuz ayında ziyaretlerine başlayacağını aktardı. Katılımcıların yüzde 5’inin bu konuda herhangi bir ara vermediği, yüzde 3.5’lik bir kesimin ise eski düzenine dönmeyi düşünmediği ortaya çıktı.

Satışlar Yükseliyor
Şirketlerin yapmış bulunduğu satışlarında ise Mayıs ayında artış  gözlemlendi. OSS, bu artışın haziran ayında da devam edeceğini öngördüğünü bildirdi. Yapılan anketlerden alınan verilere göre Mayıs ayında sektördeki satışlarda ortalama yüzde 45 oranında düşüş gözlemlenirken, söz konusu oran Mart ayında yüzde 47, Nisan ayında ise yüzde 52’ye kadar çıkmıştı. Ankete göre Haziran ayında ise satışlarda ortalama yüzde 28 düşüş öngörüldüğü ifade edildi.
Tüm bunlarla birlikte sektör temsilcileri 2019’a oranla, bu yıl cirolarında yüzde 15’lik genel bir düşüş beklediklerini de açıkladı. Anket katılımcıların yüzde 73’ü Covid-19 salgının da tetiklediği ekonomik krizin ve bu krize dair etkilerin Haziran sonrasında da devam edeceğini düşündüklerini açıkldılar.

Kaynak:İHA