Otomotiv Devine Siber Saldırı Yapıldı, Üretim Durduruldu!

Honda yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, fabrikaların siber saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Şirket sunucularının fidye yazılımlarından korunması için kısa süreli üretimi durduran Honda ayrıca motosiklet ve otomobil üretimlerinde de kısıtlamaya gitti. Firma yetkilileri, şirket sunucularının zararlı yazılımlardan dolayı etkilenmiş olacağını düşünüyor.

Dün gerçekleştirilen saldırı sonrasında kalite kontrol sistemlerinin zarar görüp görmediğini kontrol etmek isteyen firma yöneticileri, bazı fabrikalarda üretimi durdurdu. Bu durum, küresel üretim sürecini de olumsuz olarak etkiledi.

Honda şirket sözcüsü dün duran üretimin ardından bugün yeniden faaliyet geçen fabrikalarla ilgili Türkiye, Brezilya ve Hindistan’daki fabrikalarda üretimin durma aşamasının devam ettiğini dile getirdi. Honda Türkiye’den Habertürk’e yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Global operasyonlarımızda siber saldırı tespit edilmiştir. Bu yüzden tedbir amacıyla operasyonlarımızda üretim durdurulmuştur. Türkiye’deki üretim de 8 Haziran 2020’den itibaren durdurulmuş ancak alınan karar ile normal üretim süreci başlatılmıştır” denildi.