Otomobillerde ÖTV İndirimi Yapılacak mı? 2020 ÖTV İndirimi Hakkında Ünlü Ekonomistten Özel Yorumlar

Ülkemizde Haziran ayından itibaren hem özel hem de kamu bankalarında taşıt kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Yerli üretime destek vermek amacıyla Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından başlatılan 0,49 faizli araç kredisinden yararlanmak isteyenler yüksek araç fiyatlarıyla karşılaşınca kredi çekmek yerine ÖTV indirimini araştırmaya başladı. Peki, ÖTV indirimi gelir mi, ÖTV indirimi yapılacak mı, ÖTV indirimi ne zaman yapılır, ikinci el araç fiyatları düşecek mi?

2020’de ÖTV İndirimi Olacak mı?

Vatandaşlar ÖTV indirimiyle ilgili araştırmalarına devam ederken ekonomist Selçuk Geçer tarafından konuyla ilgili bir video yayımlandı. Kişisel Youtube kanalı üzerinden paylaştığı videoda ÖTV indirimi konusunda merak edilen sorulara yanıt veren Geçer’in açıklamaları şu şekilde; “ÖTV indirimi olacak mı gibi sorular bana son zamanlarda çokça ulaşıyor. Bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle devletin bütçe açığı artıyor. Bu durum devletin vergileri artırması anlamına gelir. Ayrıca 2020 yılında bütçe açığı 200 milyara doğru ilerliyor. ÖTV kalkacak mı diye soracak olursanız, küçük bir indirim yapılsa bile bu indirimin araç fiyatlarına yansımayacağını düşünüyorum. Ayrıca bilindiği üzere dolar kuru artarken araç fiyatlarının düşmesi beklenemez.”

Ekonomist Selçuk Geçer’in açıklamalarına göre ÖTV indirimi yapılsa bile bu indirimin araç fiyatlarına yansımayacağı belirtiliyor. Ayrıca dolar kurundaki yükselişin araç fiyatlarında indirime neden olmayacağını da söyleyen Geçer, vatandaşların ÖTV indirim beklentilerini bu şekilde yanıtladı.

0,49 Faizle Hangi Yerli Otomobil Firmaları için Kredi Alınabilir?

Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank’ın başlattığı taşıt kredisi kampanyasında 0 km anlaşmalı otomobiller binek araçlar için Toyota, Ford, Fiat, Hyundai ve Honda olarak sıralanıyor.

0,49 faiz oranı ile 50 bin TL’den 120 bin TL’ye kadar 60 ay vade için bu araç modellerinden birine sahip olabilirsiniz. Binek araçlarda 2. el taşıtlar için en çok 150 bin TL ve 60 ay vade imkanı da bulunuyor. Ayrıca bu kredide 6 ay geri ödeme yapılmıyor.