OSS Başkanı Ziya Özalp’tan ÖTV İndirimi Açıklaması! 2020 ÖTV İndirimi Geliyor mu?

2020 ÖTV indirimi geliyor mu, 2020 ÖTV indirimi ve buna benzer konularda araştırma yapan vatandaşlar bugün yeni bir açıklama ile karşılaştı. 2020 ÖTV indirimine dair açıklamalar yapan OSS Başkanı Ziya Özalp’ın açıklamalarını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Pandemi döneminde neredeyse durma noktasına gelen otomotiv sektöründe Haziran döneminde bankaların başlattığı düşük faizli taşıt kredisi kampanyalarıyla beraber ivme kazandı. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasının sıfır km araçlar için başlattığı 0,49 – 0,69 faizli taşıt kredisi kampanyasının yanı sıra ikinci el araçlar için 0,82 faizli ve 6 ay ertelemeli kampanya sayesinde otomobil satışları artmaya başladı.

Kredi kampanyalarına rağmen araç fiyatları yükselirken vatandaşlar düşük fiyatlı otomobil sahibi olmak için şimdilerde ÖTV indirimini beklemeye koyuldu. Peki, 2020 ÖTV indirimi yapılacak mı, ÖTV indiriminde son gelişmeler neler? İşte detaylar…

OSS Başkanı Ziya Özalp’tan ÖTV İndirimi Açıklaması

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Özalp, ÖTV indirimi hakkında önemli açıklamalar yaptı. OSS Başkanı hurda teşvikinden önce daha çok ÖTV indirimine ihtiyaç duyulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Bana soracak olursanız hurda teşvikinin faydası yok şu günlerde. Bizde şu şekil sorunlar var. Yalnızca 16 yaş ve üzerindeki modellere yedek parça üretmeye devam eden üyelerimiz bulunuyor. Ciddi bir istihdam sağlanıyor tabi ki. Hurda teşviki demek, firmaların pazarlarının yok olması demektir. Ülkemizde üretilmekte olan otomobil satış fiyatları 200 bin liraya kadar ulaşmış durumda. 20 yaşında olan bir aracın fiyatı da 200 bin liranın 4’te 1’ine kadar düşüyor. O halde teşvikten gelecek parayla yeni bir araç alma durumu henüz söz konusu değil.”

“Haliyle hurda pazarıyla ilgili gündem gereksiz. En önemli şey ÖTV indirimidir. ÖTV ciddi anlamda merak ediliyor. Örneğin 100 bin liralık otomobil üzerinde 100 liralık bir vergi yükü var. Yani ÖTV aslında motor hacmi değişince katlanarak artıyor.”

2020 ÖTV İndirimi Gelecek mi?

Son zamanlarda ÖTV indirimiyle ilgili vatandaşlar araştırma yapmayı sürdürürken 2020 yılında ÖTV indiriminin düşük bir ihtimal olacağı görüşü hakim. Ekonomistler devletin yeni kaynaklara ihtiyaç duyması nedeniyle ÖTV indiriminin henüz gelmeyeceğini düşünüyor.