Ordu’nun Ünye İlçesinde İki Kardeşin Mücadelesi Örnek Teşkil Ediyor

Ordu’nun Ünye ilçesinde ikamet eden iki kardeş beraber verdikleri omuz omuza mücadelelerinde bölge halkına örnek oluyor.

Ünye’nin Sahilköy Mahallesi’nde ikamet eden Turan Topaloğlu ve İbrahim Topaloğlu, yaklaşık 25 yıl önce süpürgecilik mesleğine başlamalarıyla birlikte omuz omuza bu mesleği yaşatmayı sürdürüyor. Kardeşinin yaşadığı küçük bir rahatsızlığından dolayı yanına aldığını ve birlikte süpürgecilik mesleğini halen devam ettirdiklerini anlatan 60 yaşındaki İbrahim Topaloğlu, mesleğin yavaş yavaş yok olduğunu ifade ederek, gelecek nesillerin bunları tanıyamayacağını söyledi.

Süpürgecilik mesleğinin kendileri için hem geçim kaynağı hem de bahçelerinde üretim olduğunu dile getiren İbrahim Topaloğlu, “Bizim bu meslek hem geçim kaynağımız hem de tarla malı olduğu için kardeşimle beraber bu işi yapmaktayız. Tabii, biz ne kadar süpürgecilik mesleği yapsak da bu meslek yavaş yavaş ölmeye başlıyor gibi. Çünkü teknoloji çağı ilerledikçe geçmiş bazı meslekler de ölmeye başladı. Tabi ne kadar azda olsa bile bu süpürgeleri hanımlarımız kullanmaya devam ediyorlar. Ama eskisi kadar süpürgelere rağbet yok diyebiliriz. Bu mesleği komşularımızdan birisi öğrenmesinin ardından biz de komşumuzdan görerek yapmaya başladık. Ardından süpürge yapmak için tohumunu tarlamıza ektik ve kardeşimle beraber üretmeye başladık. Önceleri ben tek başıma yapıyordum. Kardeşi o zamanlar daha küçüktü. O ufak ufak benim yanımda öğrenmeye başlayınca beraber devam ettik. Bu süpürgelerimizi hep pazarcılar alıyor” dedi.

“Siparişe göre üretiyoruz”

Günlük yaptıkları süpürgeleri müşteri veya pazarcılardan istenilen sayıya göre ürettiklerini söyleyen İbrahim Topaloğlu, “Günde 20 ile 30 adet arasında sipariş alıyoruz. Tek başıma yaparsam günde 10 tane anca yapabiliyorum ancak kardeşimle beraber daha fazla oluyor. Beraber bu işi onunla götürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA