Ödemişte Mısır Üretiminde Yükseliş Gözlemlendi!

İzmir’in Ödemiş ilçesinde her geçen yıl hayvancılık sektörüne dair üretimlerde yükseliş devam ederken, hayvanlar için en önemli besinlerden biri olan mısır üretimininde de önemli derecede artış tespit edildi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, hayvancılık sektörünün büyümesiyle beraberinde hayvancılık sektörü için en önemli yem olarak bilinen mısır üretimine dair üretime yönelme gözlendi. Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yılmaz, mısır üretimindeki artış sebebinin hayvancılığın gelişimine bağlı olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Eskiden bu bölgede karpuz, patates, bamya, domates, biber ve patlıcan gibi geleneksel tarım ürünleri yetiştirilirken, fiyat dengesizliği nedeniyle üretici geleneksel üretimden uzaklaşmaya başladı” şeklinde konuştu.
Yılmaz, “Tarımdan uzaklaşan üretici hayvancılığı yöneliyor. Hayvancılığın olmazsa olmazı yem bitkisidir. Silajlık mısır üretimi olmazsa hayvancılık yapılamaz. Üretici, karpuz ve patates gibi fiyat istikrarsızlığı yaşanan ürünleri terk ederek mısır üretimine yöneldi” dedi.
Bölgede son yıllarda erik ve nar üretiminde de artış gözlendiğini kaydeden Yılmaz, “Erik fiyatlarındaki istikrarsızlık da üreticiyi mısıra yöneltti. Mısır, yılda iki kez üretilebiliyor. Şimdi ovadaki tarlalarda yüzde 70 oranında mısır bulunduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Yılmaz, şunları da kouşmasına ekledi:
“Mısır, hayvancılık için olmazsa olmaz bir bitkidir. Nisan ayında ekilen silajlık mısırlar ortalama 100 günlük yetiştirme sürecinin ardından 10 gün boyunca hasat edilir. Birinci mahsul hasadının hemen ardından yeni bir ekim dönemi gelir. Patates, karpuz ekip de tüccar bekleyen üretici, alıcı garantisi bulunan mısır tarlada satılır.”
10 dekarlık bir alanda ortalama 60-70 ton mısır alındığını belirten Yılmaz, bölgedeki su sıkıntısının da mısır üretimini tehlikeye soktuğunu söyledi. Ahmet Yılmaz, şöyle devam etti:
“Beydağ Barajı bölge çiftçisinin büyük umudu idi; fakat baraj suyu bu yıl ancak 15 gün verilecek. Bölgemizdeki yağışlar yeterli olmadığı gibi vahşi (salma) sulama yapılması da suyun erken bitmesine neden oluyor. Susuzluğa çözüm bulunamazsa, mısır üretiminde de ciddi sıkıntı yaşarız.” dedi.
Öte yandan, Ödemiş Ticaret Odası yapmış olduğu araştırma verilerine göre, bölge içerisinde 200 bine yakın büyükbaş hayvan bulunmakta.

Kaynak: İHA