Nefes Kredisi Başvuruları Başladı mı? Nefes Kredisi Ödeme Tablosu ve Başvuru Formu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açıklanan nefes kredisi detayları merak ediliyor. Yıllık faiz oranı yüzde 7,50 olan ve TOBB üyelerine verilecek 100 TL’ye kadar kredinin Denizbank anlaşmalı olduğu da yine TOBB Başkanı tarafından paylaşılmıştı. Peki TOBB nefes kredisi başvurusu nasıl yapılıyor? TOBB nefes kredisi ödeme tablosu paylaşıldı mı?

TOBB Nefes Kredisi Detayları

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nın paylaştığı nefes krediyle ilgili detaylar belli oldu. İşletmelerin salgın nedeniyle yaşadığı olumsuz durumların önüne geçmek amacıyla sunulan nefes kredisi, finansman ihtiyaçlarına yanıt vermek için de oda üyelerine sunulacak. Hazine Bakanı Albayrak’ın koordinasyonunda start alan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında işletmelere sunulan nefes kredisinin özellikleri de Hisarcıklıoğlu’nun duyurusuyla paylaşıldı.

Nefes Kredisi Özellikleri

Denizbank üzerinden alınacak olan nefes kredisi KOBİ’lere özel sunulacak. TOBB’a bağlı borsa ve oda üyelerinin alabileceği bu kredide ilk 6 ay ana para ve faiz ödemesi olmayacak. Ayrıca başvuru sahipleri için bu süre 8 aya kadar çıkabilecek. 2021 yılında eşit taksitli 12 ay vadede ve yıllık 7,5 faiz oranıyla geri ödenecek olan nefes kredisi KGF kefaletli olacak. Açıklanan kefalet oranı ise yüzde 80.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nefes kredisinde başvurular 27 Nisan 2020 itibariyle başladı. Başvuru yapmak isteyenler Denizbank şubelerine giderek aşağıdaki evraklarla sürece dahil olabilecek.

Nefes Kredisi Başvuru Belgeleri

TOBB nefes kredisi başvuru belgeleri;

  • Ticaret sicil gazetesi
  • Yararlanıcı beyanı
  • İmza beyannamesi
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
  • Son 2 yıla ait olan vergi levhası
  • Bağlı olunan borsa ve odadan alınmış üyelik belgesi
  • Tüzel kişiler için son dönem kurumsal vergi beyannamesi

Nefes Kredisinde Alınacak Ücret ve Komisyonlar

Nefes kredisi kapsamında 50 bin TL için 150 TL, 100 bin TL için de 300 TL KGF komisyonu bulunmaktadır. Peşin olarak alınan komisyonlar sadece bir kez tahsil edilecek.