Nasıl Hisse Senedi Alınır ?

Nasıl Hisse Senedi Alınır ?

Hisse senetleri, günümüzde en kazançlı yatırım araçlarından biridir. Pek çok birey ve yatırımcı ufak tefek de olsa yatırımlarını borsada değerlendirirler. Borsa’da hisse senedi almak son derece kolaydır, genelde herhangi bir alt limit olmadığı için istediğiniz miktar ile bir borsa hesabı açtırabilir ve Borsa Istanbul’da yatırım yapabilirsiniz. Ancak hesap açmak için bazı şeyler gerekmektedir. Borsa’da direkt olarak hisse senedi alıp satmanız mümkün değildir. Ya sizin için çalışan bir broker ile işlem yapacaksınız, ya da aracı kurumlar veya bankalara ait aracı kurumlar ile işlem yapacaksınız. Peki bunlar nasıl oluyor?

Broker Kullanarak İşlem Yapma

Borsa’da işlem yapmak için gereken üç şeyden biri broker’dır. Brokerlar sizin adınıza hisse senedi alıp satarlar. Hisse senedi alıp satma yetkisini alabilen brokerlar herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymaksızın, hisse senedi alınacağına yönelik borsaya talep bildirebilirler. Ancak broker’lar çok yüksek komisyon ile çalışmaktadırlar. Standart bir aracı kurumda bir hisse senedinin alınıp satılması için binde 2-3 komisyon öderken, broker’lar bizzat bireysel çalıştıkları için binde 10 komisyon alabilirler. Bu da broker ile çalışan bir yatırımcının 500 bin liralık hisse senedi alım satımından 5 bin TL komisyon alabileceği anlamına geliyor.

Aracı Kurumlar

Kendilerini tamamen menkul kıymetler piyasasına adamış olan aracı kurumlar son derece düşük komisyonlar ile borsadaki tüm işlerinizi halledebilirler. Ortalama bir aracı kurum son derece düşük bir komisyon alarak çalışır. binde 1 hatta çok daha az komisyonlar ödeyerek aracı kurumlar ile çalışabilirsiniz. 500 bin TL’lik bir hisse senedi alım satımına 50 TL’ye kadar düşebilen komisyonlar ödenebiliyor. Aracı kurumlar hisse alım satımı için en mantıklı kurumlardır.

Bankaların Aracı Kurumları

Ziraat Borsa, Halk Yatırım, gibi kurumları duymuşsunuzdur. Bu kurumlar ilgili bankalar tarafından kurulan aracı kurumlardır. Yatırım işlemlerinizi bu kurumlar üzerinden yürütüyorsunuz. Genelde broker’a göre çok daha az komisyon alsalar da yüksek tutarlarda ciddi komisyonlar ödeyebiliyorsunuz. 100 bin TL’lik bir hisse senedinin alım satımı için 100 TL ile 400 TL arası bir komisyon talep edebiliyorlar.