Motorine İndirim Yapıldı! İndirim Ne Zaman Devreye Girecek?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından elde edilen bilgilere göre dün gece itibariyle motorinin litre fiyatında 7 kuruş indirim yapıldı. İndirimin ardından İzmir’de 5,46 TL olan motorinin litre fiyatı 5,39 TL olacak. Ankara’da 5,44 TL’den 5,37 TL’ye düşecek olan litre fiyatı İstanbul’da ise 5,36 TL’den 5,29 TL’ye inmiş olacak.

Dünyada etkisini sürdüren koronavirüs sebebiyle küresel ekonomide birtakım değişiklikler de yaşanıyor. Bu durumda akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalar da sürüyor. Son 1 ay içinde motorin ve benzin fiyatları da düşmeye başladı. Buna göre benzinin ton fiyatı 195 dolardan 194 dolara düşmüştü. Ayrıca motorinin tonu 282 dolardan 273 dolara kadar geriledi.

Akaryat Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

 Türkiye’nin dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki ürün fiyatlarının ortalamasına göe akaryakıt fiyatları hesaplanıyor. Yani işlenmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyla beraber dolar kurundaki tüm değişiklikler baz alınıyor. Bu süreçte rafineriler tarafından gerekli hesaplamalar tamamlanıyor.

Akaryakıt fiyat hesaplama ile beraber dağıtım firmaları serbesti ve rekabet sebebiyle küçük değişikliklere göre yeni akaryakıt fiyatlarını devreye alıyor. Bu durum şehirlere göre değişiklik gösteriyor.

Akaryakıt ve motorinde yeni indirimlerin olup olmayacağı merak ediliyor. Koronavirüs salgınının belirsizliği döviz kurunda hareketliliğe sebep olurken aynı zamanda altın fiyatlarını da etkiliyor. Bu durum ilerleyen günlerde akaryakıt fiyatlarına da yansıyabilir.

Her zaman en güncel ekonomi haberlerini sitemizden takip edebilir, krediler hakkında kapsamlı bilgiler alabilir ve başvuru süreçlerini de yine sitemizden takip etmeyi sürdürebilirsiniz.