Mobius Capital Kurucusundan Türkiye’ye Destek Mesajı

Mark Mobius Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesini ele aldı. Yaptığı açıklamada ekonomik süreçleri değerlendiren Moibus, gerekli önlemlerin alınmasının doğru adımlar olduğunu söyledi.

83 yaşındaki ABD’li yatırımcı Mark Mobius’un açıklamaları şu şekilde devam etti, “Virüsle kapsamlı mücadelede pek çok ülkenin aldığı ekonomik önlemler aslında ekonominin durdurulması yönünde düşünüldü. Fakat bu durum yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Kişisel anlamda ülkelerin tecrit önlemleri faydadan çok zarar getirir diye düşünmekteyim. Bireylerin işlerini kaybetmesi veya intihar gibi acı olayların yaşanması, ekonominin tamamen durdurulması noktasında sosyal etkiye sebep olur. Haliyle çok zor bir durumdayız”

“Türkiye’nin de şu an itibariyle uyguladığı programlar mantıklı. Çok iyi olduğunu düşünüyorum. Gençler ve yaşlılar korunuyor. Öte yandan gençlerin virüse direnç eğilimi gösterdiği biliniyor. Bu yüzden Türkiye’nin yaptığı şeyleri mantıklı buluyorum. Türkiye’nin uyguladığı programlar, ülkenin ekonomisi için iyimser bir yapıda olmamı sağlıyor. Ayrıca resesyon son derece sert olacaktır. Günümüzde ekonomilerini sürdüren ülkeler, küresel bir mevzu ile karşılaştı. Mesela Güney Afrika’dan bu açıklamayı yapıyorum. Burada her yer kapandı. Sadece marketler ve eczaneler açık. Ancak krizden önce burada işsizlik yüzde 30 falandı.”

“Avrupa Birliği için de düşüncelerim var. Bu gelişmelerin öncesinde Brexit ile beraber birlik dağılıyordu. İngiltere’nin AB’den ayrılması gerçekten önemli bir durum. Diğer ülkeler de şimdi Brüksel’deki bürokrasi sürecini sorgulamaya başladı sanırım. Ayrıca ABD ekonomisi için endişelenmemiz lazım. Birçok ekonomi modeli bu ay sonuna kadar kapalı tutulacaktır. Ancak ilginç olan bir durum var. Çin bu süreçten kurtuluyor. AB’nin sonuç olarak değişmemesi ya da bürokraside sadeleşmeye gitmemesi durumunda dağılabileceğini düşünüyorum.”