Milyonlarca Memur Temmuz Maaş Zam Oranlarını Araştırıyor! Emekli ve Memurlar için Temmuzda Ne Kadar Zam Yapılacak?

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre memur ve emeklilere yapılacak zam oranları netleşmeye başladı. Ayrıca son yapılan toplu sözleşmenin yanı sıra son durum Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre gelişecek. Memur ve memur emeklilere 2002 Temmuz ayındaki maaşlarına ek olarak yüzde 4 zam alacak. Ayrıca toplu sözleşme maddelerine göre 2020 yılının Ocak – Haziran dönemindeki enflasyon oranının yüzde 4’ü aşması durumunda aşan tutar zammı da maaşa eklenecek. Bağkur ve işçi emeklileri ise Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. Zam oranı ise bir önceki 6 aylık dönemde TÜİK tarafından açıklanan TÜFE’ye göre hesaplanıyor.

Temmuz Ayında Memur Emeklilerinin Zamlı Maaşları Ne Kadar Olacak?

Ocak – Mayıs enflasyon oranı yüzde 4,57 olarak açıklandı. Bu rakama göre SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 4,57 oranında zam alacak. Haziran ayında açıklanacak yeni enflasyon verilerine de bu oran eklenerek yeni zam oranları açıklanacak.

2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların taban maaşı yüzde 4,57’ye göre en düşük 2,111 TL’den 2,208 TL’ye yükselecek. Memur emekli maaşları da en düşük 2,661 TL’den 2,782 TL’ye yükselecek. Öte yandan esnaf emeklilerinin maaşı da 1,784 liradan 1,865 liraya yükselmiş olacak.