Merkez Bankasının Nisan Ayı için Hazırladığı Beklenti Anketi Yayımlandı

Her ay TCMB tarafından yayımlanan rapora göre 1 dolar beklentisi ile yıllık enflasyon tahmini paylaşılıyor. Buna göre Nisan ayı için paylaşılan raporda dikkat çeken detaylar da raporlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün Nisan ayı beklenti anketini paylaştı. 2020 Nisan ayı raporunda 1 dolar ve enflasyon tahmini de yayımlandı. Peki Merkez Bankasının bu yıl dolar tahmini ne kadar? Merkez Bankası enflasyonu yüzde kaç olarak bekliyor? İşte detaylar.

Merkez Bankası 2020 Enflasyon ve Dolar Tahmini

Merkez Bankasının resmi bir kurum olmasından kaynaklı olarak dolar tahmini yapması ve açıklaması mümkün olmadığı için özel anket analizleri yapmaya devam etmektedir. Öte yandan Nisan 2020 dönemine ait olan anketin sonuçları, dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren koronavirüs salgını sebebiyle büyük bir önem taşıyor. Bu anketi yürüten kurum Merkez Bankası olduğu için her ay özel olarak yapılan çalışmalar rapor şeklinde paylaşıyor. Burada bilinmesi gereken durum, Merkez Bankasının doğrudan yaptığı bir tahmin olmadığıdır. Sadece özel katılımcıların gerçekleştirdiği bu tahminler Merkez Bankası kapsamında yayınlanıyor.

Dolar kuru koronavirüs nedeniyle artmaya devam ederken 17 Nisan 2020 yani bugün itibariyle 7 TL sınırını test etmeye başladı. Merkez Bankasının açıkladığı verilere göre 1 dolar için 6,51 TL – 6,66 TL tahmini yapılmıştır.

Merkez Bankasının 2020 enflasyon beklentisi bu dönemde yüzde 9,98 olarak açıklandı. 12 ay sonrası dönem için TÜFE beklentisi de yüzde 9,51 olarak paylaşıldı. 24 ay sonrasının TÜFE beklentisi ise yüzde 8,51 olarak tahmin ediliyor.