Merkez Bankası’ndan Kredi Çekmek İsteyen Vatandaşlar için Sevindirici Haber

Merkez Bankası geçtiğimiz gün Nisan ayı beklenti anketini paylaşmıştı. Bununla beraber Nisan 2020 PPK toplantısından önce açıklanan verilerin ardından vatandaşlar ihtiyaç, konut ve taşıt kredisinde faiz oranlarının düşüp düşmeyeceğini merak etmeye başladı. Özel bankalardaki kredi faiz oranları düşecek mi, en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ne kadar olacak, faizlerde indirim olacak mı gibi soruların yanıtlarını sizler için paylaşıyoruz.

Kredi Faiz Oranları Düşecek mi?

Merkez Bankasının geçtiğimiz gün yayımladığı Nisan ayı beklenti anketi sonuçlarından sonra faiz oranları hakkındaki beklentiler de açıklanmış oldu.

Anket raporuna göre Ters Repo ve BİST Repo pazarlarında cari ay sonu gecelik faiz oranı yüzde 9,13 olarak paylaşıldı. Bu oran geçtiğimiz Mart ayı anket öneminde yüzde 10,38 idi. Haliyle faiz indirim beklentisinin oluştuğu, bu rakamlara bakılarak da yorumlanabiliyor.

Kredi faiz oranlarında bu rakamların ardından düşüş yaşanacağı beklentisi arttı. Nisan ayı toplantısını 22 Nisan 2020’de yapacak olan Merkez Bankası, bir önceki toplantıda acil koduyl beraber 100 baz puan faiz indirimine gidilmesi yönünde karar almıştı. Aynı şekile Nisan ayı içinde de faiz indirim kararı alınacağını düşünen uzmanlar, özel bankalardaki faizlerin düşebileceğini savunuyor.

Geçen hafta Bakan Albayrak da konuyla ilgili birtakım açıklamalar yapmış ve özel bankaların vatandaşlara yüksek maliyetler çıkardığını dile getirmiştir. Bakan Albayrak konunun takipçisi olduklarını ve özellikle de kredi ertelemesi yapmak isteyen vatandaşlara maliyet konusunda yardımcı olunmadığını dile getirmişti.