Merkez Bankasından Faiz Kararı Açıklaması!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. 2019 Temmuz itibariyle göreve gelen Başkan Uysal’ın gerçekleştirdiği toplantılarda faiz oranı beklentilerin üzerinde indirime devam ederken Mart ve Nisan aylarında da beklentilerin üzerinde 100 baz puan indirime gidilmişti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirdi. Bu durumda yeni politika faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e düştü.

Merkez Bankasından Faiz Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kurulumuz enflasyon görünümünü doğrudan etkileyen unsurları dikkate almıştır. Bu yüzden politika faizine ölçülü oranda indirim yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut para politikasının duruşu altında enflasyon görünümünün de yıl sonu beklenti tahminiyle birlikte uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.”

Ülkemizde devam eden salgın süreciyle beraber yaşanan gelişmeler, küresel büyüme görünümündeki zayıflamayı derinleştiriyor. Bununla birlikte diğer ülkelerin merkez bankaları da genişleyici olarak adımlar atmayı sürdürüyor. Konuyla ilgili Merkez Bankasından yapılan açıklama şu şekilde devam etti; “Küresel ekonomilerdeki toparlanma süreci hakkında belirsizlikler sürüyor. Ayrıca ülkelerin attığı normalleşme adımları da izleniyor. Pandemi nedeniyle finansal koşullar, emtia fiyatları, dış ticaret ve sermaye akımları ile küresel etkiler yakından takip ediliyor.”

“Ocak – Şubat dönemindeki finansal koşullarda yaşanan iyileşmelerin katkısıyla beraber güçlü bir eğilim sergilendi. Salgın iç talep, turizm ve dış ticaret üzerindeki etkilerini bu dönemden sonra sürdürdüğü için Mart ayından itibaren ekonomik süreçler zayıfladı. Ancak Mayıs ayının ilk yarısı gözlemlendiğinde yüksek frekanslı göstergeler, normalleşme adımlarıyla beraber dönüş sinyalleri içeriyor.”