Merkez Bankası PPK Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, salgın döneminde ilk toplantısını 17 Mart 2020’de yapmıştı. Şimdi ise gözler ikinci PPK toplantısında. Yapılacak toplantıyla beraber yeni faiz oranı kararı da açıklanmış olacak. Öte yandan ilk toplantıdan politika faizini 100 puan baz indiren Merkez Bankası, faizi yüzde 9,75 oranında güncellemişti. Bu durumda 2 yıl sonra politika faizi tek haneye düşmüştü. PPK toplantısı ne zaman yapılacak, faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. PPK toplantısıyla ilgili ankete katılan ekonomistlerin büyük kısmı, toplantıdan faiz indirimi kararı çıkacağını düşünüyor. PPK toplantısını gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir önceki toplantıda 100 baz puanlık indirime gitmiş ve uzun bir süre sonra faizi tek haneye düşürmüştü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün saat 14:00’da toplanacak ve ardından faiz kararına ilişkin açıklamasını paylaşacak.

Piyasanın PPK toplantısından beklentisi de açıklandı. Piyasa beklenti anketine göre 15 ekonomistin 11’i politika faizinde indirim bekliyor. Ayrıca düzenlenen anketlerde politika faizine ilişkin indirim beklentisinin 50 baz puan olduğu aktarıldı. Piyasaların odağında yer alan faiz kararıyla beraber bankaların faiz indirimine gidip gitmeyeceği de belli olacak. Bugün itibariyle TEB, İNG Bank ve Kuveyt Türk Katılım bankası yeni faiz oranlarını açıklamış ve bu sayede diğer bankalara yönelik faiz indirim beklentisi de artmaya başlamıştı.

Son dakika bilgisine göre Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Alınan karara göre politika faizi yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e düşürüldü.