Mayıs Ayı Evde Bakım Parası Hangi Gün Yatacak? Aile Bakanlığı Evde Bakım Parası Sorgulama Sayfası

Bakanlık tarafından evde engelli bakanlar için yatırılan evde bakım maaşı için sorgulamalar devam ediyor. 9 Mayıs evde bakım parası yatan iller henüz açıklanmazken vatandaşlar tam tarih gününü merak ediyor. Öncelikle evde bakım parası Nisan ve Mart aylarında 10. günden sonra hesaplara aktarılmıştı. Haliyle 10 Mayıs 2020 günü yarın yani Pazar gününe denk geldiği için 11 Mayıs 2020 tarihinde evde bakım parasının yatırılması bekleniyor. Ancak evde bakım parası il il yatırıldığı için güncel olarak sitemizden takip etmeniz önemlidir.

Evde Bakım Parası Kaç Lira?

Yüzde 5,49 oranında zamlanan evde bakım parası 2020 Ocak ayından itibaren 1,460 TL olarak hesaplara yatırılıyor. 2019 yılında bu rakam 1,384 TL’ydi. Memur maaş kat sayısına göre artış gösteren evde bakım maaşının yıl içinde memurlara yapılan zamla beraber güncelleniyor.

Evde Bakım Parası Sorgulanabilir mi?

Eve bakım parası sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar iki farklı şekilde bu sürece dahil olabilir. E-Devlet üzerinden rahatlıkla ücretsiz olarak sorgulanabilen evde bakım parası SMS yöntemiyle de sorgulanabilmektedir. Ancak mesaj yoluyla evde bakım maaşı sorgulamak için bu maaşı Ziraat Katılım Bankasından alıyor olmanız gerekir.

E-DEVLET ÜCRETSİZ EVDE BAKIM PARASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Evde bakım parası başvurusu yapmak isteyenler ikamet edilen il ya da ilçedeki sosyal yardımlaşma il müdürlüklerine gitmelidir. Başvuru sırasında kimlik belgesi, bakıcının kimlik belgesi ve engelli bireyin ağır engelli olduğuna dair raporun takdim edilmesi gerekir. Yapılacak incelemelerin ardından başvurusu onaylanan vatandaşlara her ay 1,460 TL evde bakım parası yatırılır.