Mayıs 2020 Evde Bakım Maaşı Yatmaya Başladı mı?

Evde bakım maaşı, evinde ağır engelli olan vatandaşlar için sunulan desteklerden biridir. Öyle ki ülkemizde binlerce kişiye sunulan ve her ay Aile Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen evde bakım maaşı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Evde bakım parası yattı mı? 2020 Mayıs evde engelli bakım parası ne zaman yatırılacak?

Evde bakım aylığı birtakım kriterlere uyum sağlanması durumunda veriliyor. İkamet edilen il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılabilen bu destek için bazı belgeler de hazırlanmalıdır. Haberimizin devamında evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

2020 Mayıs Ayı Evde Bakım Parası Yatırıldı mı?

Mayıs evde bakım parası henüz yatırılmadı. Mart ve Nisan ayında 10. gün itibariyle hesaplara yatırılan engelli bakım maaşının bu ay da 10 Mayıs itibariyle yatırılması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım aylığı her yıl memurlara yapılan zam ile beraber güncelleniyor. Ocak 2020’de memurlara yüzde 5,49 oranında zam yapılmış ve bu zam engelli bakım aylığını da doğrudan yükseltmişti. Ayrıca 2019 yılında ihtiyaç sahiplerine 1,384 TL olarak verilen evde bakım aylığı 2020 yılında 1,460 TL’ye yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Ücretsiz Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler ücretsiz veya ücretli olarak hizmet alabiliyor. Ücretsiz sorgulama için e-Devlet portalını kullanmanız yeterli. E-Devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına ‘engelli evde bakım’ yazarak doğrudan sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ücretli sorgulama ise evde bakım maaşını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alanlar için sunulmaktadır. Telefonunuzun SMS bölümüne giriş yaparak BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj gönderdikten sonra evde bakım sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Operatörünüz bu işlem için sizden 1 SMS ücreti tahsil edecektir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Belgeleri

Evde bakım maaşı almak için engelli ve gelir kriterinin sağlanması gerekiyor. Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden ağır engelli olunduğuna dair alınacak belgenin yanı sıra bakıcının kimlik fotokopisi ile engelli bireyin 2 adet vesikalık fotoğrafını hazırlayarak Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.