Mayıs 2020 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı Mayıs ödemeleri ne zaman başlayacak? Mayıs evde bakım parası yatan iller listesi ne zaman açıklanır? Vatandaşlar son günlerde bu soruların yanıtlarını merak ediyor. Ekonomikredi.com olarak bizler de evde bakım maaşı hakkındaki en son güncellemeleri sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Peki, 7 Mayıs evde bakım parası yattı mı? 8 Mayıs evde bakım maaşı yatacak mı?

2020 Mayıs Evde Bakım Parası Yatacak mı?

Mayıs ayı için evde bakım parası sadece ihtiyaç sahiplerine yatırılacak. Her ay olduğu gibi Mayıs ayında da birkaç gün içinde yatırılmaya başlanacak olan evde bakım parası için detaylı bir açıklama yapılmadı. Tahmini olarak 8, 9 ya da 10 Mayıs itibariyle hesaplara aktarılması beklenen evde bakım maaşıyla ilgili tüm detayları sizlere sunuyor olacağız.

Mayıs Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Evde bakım parası 2020 Ocak ayından itibaren zamlı olarak veriliyor. Memur maaşı kat sayısına göre güncellenen evde bakım maaşı bu yıl % 5,49 oranında zamlandı. Yani geçen yıl ortalama 1,350 TL’den yatırılan evde bakım maaşı bu sene 1,460 TL olarak hesaplara aktarılıyor.

Evde Bakım Parası Nasıl Sorgulanır?

Evde bakım parası sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar iki farklı yöntemle işlemlerini tamamlayabilir. İlk olarak bakım parasını Ziraat Katılım üzerinden alan vatandaşlar telefonlarının mesaj kısmına giriş yaparak BAKIYE yazıp 4747’ye kısa mesaj atmalıdır. Bu işlem 1 SMS olarak operatör tarafından ücretlendirilir.

Ücretsiz evde bakım sorgulama yapmak isteyenler ise e-Devlet girişi yaparak arama kısmına ‘evde engelli bakım aylığı’ yazarak ilgili sayfaya ulaşabilir.