Marketler ve Bakkallar Bugün Açık mı? 1 Mayıs 2020 Marketler Saat Kaçta Açılacak?

Bu gece 00:00’da başlayan ve 3 Mayıs Pazar gece 24:00’a kadar devam edecek olan sokağa çıkma yasağı kapsamında marketlerin açılış ve kapanış saatleri merak ediliyor. Özellikle de bugün marketler açık mı, 1 Mayıs’ta marketler kaçta açılacak gibi soruların yanıtlarını arayan vatandaşlar, Bakanlığın aldığı kararlar doğrultusunda alışveriş yapabilecek.

Öncelikle ülkemizde 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması pandemi nedeniyle yasak. Ayrıca İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre A101 ve BİM gibi marketlerin hafta sonunda hizmet vermeyeceği belirtildi.

Bugün Marketler Açık mı?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle marketler sabah 09:00 ile öğlen 14:00 arasında açık olacak. Ayrıca Cumartesi ve Pazar günleri tüm manav, market ve bakkallar kapalı olacak. Bu uygulama 30 büyük şehir ve Zonguldak ilini kapsayacak.

1, 2, 3 Mayıs Açık Olacak İş Yerleri Hangileri?

Sokağa çıkma yasağı boyunca zorunlu ihtiyaçların karşılanabilmesi için bazı iş yerleri ve kurumlar açık olacak. Fırın ve unlu mamul satan iş yerlerinin yanı sıra tatlıcılar ve ekmek bayileri hizmet verecek. Ramazan dolayısıyla bugün, yarın ve Pazar günü evlere paket servis yapacak olan restoran ve lokanta tarzı iş yerleri de açık olacak.

Yine İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ilaç, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi yapan iş yerleriyle beraber eczaneler, hayvan hastaneleri, özel sağlık kurumları, zorunlu kamu hizmetinin devam ettiği işletmeler ile akaryakıt istasyonları sokağa çıkma yasağı boyunca açık olacak.