Maliye Bakanı Albayrak’tan Özel Bankalarla İlgili Dikkat Çeken Açıklama: Kredi Kanalları Açık Tutulmalı!

Hazine Bakanı Berat Albayrak, son zamanlarda kredilerde uygulanan faiz oranı için indirim yapmayan ve tüketicilere kredi onayı hususunda zorluk çıkaran bankalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bankalara bir uyarı niteliğinde olduğu düşünülen bu açıklamalarda, vatandaşlara kredi başvuru ve onayı konusunda imkan sağlamaları bakımından destek olmaları gerektiği aktarılırken, devlet olarak bankaların tefecilik yapmasına herhangi bir şekilde izin verilmeyeceğinin de altını çizdi.

Bakan Albayrak’tan Özel Bankalara Tefecilik Uyarısı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son dönemlerde kredi maliyetlerindeki yükselişe dikkat çekti ve vatandaşlara yönelik tutumların kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan Berat Albayrak’ın açıklamaları şu şekilde;

“Günümüzde politika faizinden mevduat faizine kadar TL kısmında faizlerin düştüğü bir dönem içindeyiz. Ayrıca öngörülebilir bantta hareketin söz konusu olduğu ortadadır. Fiyatlandırmalar da bu kapsamda rahatça yaparak riskleri yönetebilme imkanları var. Vatandaşların şikayet ettiği bankalar için aslında ihtiyatlı davranmaktayız iddiası 2 senedir reel sektörüne olan finansmanı sağlamaktan imtina etmektedir. An itibariyle yaşadığımız koronavirüs salgınındaki belirsizlikler de devam ediyor ancak kredi kullandırmayı ticari anlamda doğru bulmadıklarını açıklayan bankaların sayısı artıyor. Ama bu süreçte müşterim batıyorsa batsın, teminatım var, teminatını da alırım zarar etmem gibi düşüncelerle hareket eden bankalar aslında tefecilik türünde faaliyetler yürütmektedir. Devlet olarak böyle bir durum var ise müsaade etmemiz beklenemez. Kimse de kusura bakmasın böyle bir durum mümkün değildir.