Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir

Kripto para sanal takas işlemlerinde kullanılan, dijital ve şifrelenmiş sanal para birimidir. Pek çok kimse kripto paraların geleceğin para birimi olacağını düşünmektedir. Günümüzde pek çok kişi tarafından bilinen kripto para birimleri, devlet başkanlarından büyük şirketlere kadar herkesin ilgi odağı olmuş alım satımına veya biriktirmesine başlanmıştır.

Kripto paralar dijital paralar olduğu için herhangi bir gerçek karşılığa sahip değildir. Zaten kripto paraları fiziksel olarak kullanmanız da pek mümkün değildir. Kripto para transferlerinin güvenli bir şekilde yürütülebilmesi için kriptografi kullanılmaktadır.

İlk Kripto Para Ne Zaman Çıkarılmıştır?

İlk kripto para birimi denemeleri 1990’lı yıllarda başladı fakat başarılı olduklarını söylemek pek mümkün değil. Gerçekten başarılı bir şekilde oluşturulan ilk kripto para birimi 2009’da piyasaya sürülen Bitcoin’dir. Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto adından bir yazılımcı tarafında geliştirildi. Bitcoin ilk çıktığında oldukça değersizdi. Hatta bir pizza için binlerce bitcoin ödeyen adamı mutlaka duymuşsunuzdur. Bitcoin 2010’lu yılların başında Amerikan dolarından yaklaşık olarak 1500 kat daha değersizdi. Yani bir dolar alabilmek için 1500 bitcoin ödemeniz gerekiyordu. Şimdi ise, bir bitcoin alabilmek için 15 bin dolar ödemeniz gerekiyor.

Kripto Para Üretimi Nedir ? Nasıl Üretiliyor ?

Kripto para üretimi, tamamen sanal ve yazılımsal olarak gerçekleşiyor. Sanal paraların üzerlerlerinde yer alan problemler çözüldüğünde bitcoin üretilmiş oluyor. Bitcoin üretmek için matematik problemleri çözen ve sayısız deneme yapan bir madencilik cihazına sahip olmanız gerekiyor.

Bitcoin’in mucidi Bitcoin’i öyle bir şekilde ayarlamıştır ki, çözülen her bir problem ile elde edilen bir bitcoin ile bitcoin’in değeri daha da artmaktadır. Olaya şu açıdan bakalım, Bitcoin üreticisi piyasaya 1 milyon adet bitcoin arz etmiş olsun. Her bir bitcoin üretmek için de 1 milyon farklı problemin bilgisayarlar tarafından çözülmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda ise, bilgisayarlar yıpranmakta ve belirli bir maliyet oluşmaktadır. Örnek verecek olursak, 1 bitcoin üretmek için harcanan para miktarı, bitcoini gerçek değerinden yüzde 10 veya yüzde 20 daha az oluyor. Yani bugün bir bitcoin için 42 bin TL ödediğimizi düşündüğümüzde bir bitcoin üretmek için yaklaşık olarak 36 bin TL harcama yapmanız gerekiyor. 36 bin TL’lik bilgisayarlar ve işlemci ile yaptığınız denemeler sonucunda bir bitcoin üretildiğinde bu bilgisayarlar ve işlemciler artık ölmüş oluyorlar. Bu nedenle yeni bir üretim için daha fazla harcama yapmak ve yeni bilgisayarlar almak zorunda kalıyorsunuz.

Bir bitcoin üretimi tamamlandığında arz edilen bitcoin sayısı azaldığı için Bitcoin’in değeri artıyor. Yani Bitcoin’i piyasadan azaltmış olursunuz. Yeni bir bitcoin madenciliği yaptığınızda ise, bitcoin elde etmek daha da zorlaşıyor.