Krediler Hakkında Merak Edilenler

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde hemen herkes aniden borç paraya ihtiyaç duyabiliyor. Borç para ihtiyaçlarımızı kimimiz en yakınımızdakilerden en güvendilklerimizden karşılarken, kimimiz ise bu borç para ihtiyacını genel olarak bankalardan karşılamaya meyilliler. Bankalar her gün tasarruf sahiplerinden para toplar ve onlara faiz ödemesi yapar. Topladığı tasarrufları da yine yüksek fiz karşılığı halka borç olarak satar aradaki faiz farkı da bankaya kar olarak kalır bankalardaki kredi sistemi bu şekilde işler.

Banka kurulduğunda belirli bir miktarda sermayeyi arz eder ancak bunu fonlama olarak kullanmaz. Bankalar, merkez bankasından ve en çok da halktan borçlanırlar. Aldıkları borçları daha yüksek faizler karşılığında yine halka satarlar. Örnek verecek olursak, yıllık %12 faiz ile Ahmet, parasını bankaya yatırmış olsun. Ahmet’in yatırdığı toplam birikim de 100 bin TL olsun. Banka yıl sonunda Ahmet’e 12 bin TL faiz ödemesi karşılığında bu borcu alıyor. Yani 100 bin TL’yi bir yıl sonra ödemek karşılığında 112 bin TL’ye satın alıyor. Banka bu krediyi %20 faizle Mehmet’e satıyor ve Mehmet’te aylık taksitler halinde bankaya yıl sonu 120 bin TL ödüyor. Banka bu paradan Ahmet’in hakkı olan 12 bin TL’yi, 100 bin TL anaparası ile beraber öderken, aradaki 8 bin TL’yi ise kendine alıyor. Bankalar kredi satarak işte bu şekilde kar ediyor.

Krediler hakkında halkımız pek çok şey merak ediyor. Bunların başında ise bir kredi ürünü olan kredi kartlar yer alıyor. Bankalar bizlere ücretsiz kredi kartı vererek gelirinize göre limiti belirlenen, bir kredi sağlıyor. 2,000 TL limitli bir kredi kartından banka hesabınızda para olmasa bile harcama yapmanızı sağlıyor ve bu borcu daha sonra tekrar ödemek şartıyla bu parayı size veriyor. Gününde ödenen borçlardan bankalar faiz almıyor, ancak toplumun %90’ı kredi kartı borçlarını asla zamanında ödemiyor ve üstelik azami gecikme süresini de aşarak akdi faize girmesine neden oluyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”783″]

2000 TL limitli bir kredi kartından banka aylık 600 TL asgari ödeme talep ediyor. 2,000 TL harcama yaptığınızda kart limitiniz doluyor ve harcama yapamıyorsunuz. Yeniden harcama yapmak için, en az 600 TL ödemeniz gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra 600 lira daha harcayabiliyorsunuz ve kalan parayı ödemediğimizde de icra takibine girmiyorsunuz. Ancak bu paraya faiz işliyor ve bankada zaten bunu istiyor. 1,400 liralık borcunuz her ay bankanın standart faizinden yüksek bir faizle büyüyor ve ödeme yapmadığınız için bu faize bileşik faiz uygulanıyor. Bankaların kredi kartı ürünleri de bu şekilde çalışıyor.