Kredide Kara Liste Nedir ? Nasıl Girilir ?

Bankalar, nakit ihtiyacını gidermek konusunda oldukça önemli kurumlar. Acil nakit ihtiyacı karşısında bankaların sunduğu kredi imkanlarından faydalanan, kredi kartı kullanan kişiler bazı durumlarda kredi borçlarını ödeme planına sadık kalarak ödemeyebilir. Bu tür kredi ödemelerinde ve kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşayan kişiler için bankalar belli bir süre tanımaktadır. Bu sürenin dolması ve kişiden borcun temin edilememesi durumunda hakkında yasal işlem başlatılır.

Merkez Bankası, bankalar ile kişiler arasındaki bu borç ödeme, kredi kullanma, çek – senet gibi durumların kayıtlarını tutar. Haklarında yasal takip başlatılan ve icra gibi çeşitli yollarla banka borcunun temin edilmek zorunda kalan kişiler Merkez Bankası tarafından tutulan bu bireysel kayıtlarda kara listeye alınmaktadır. Kara liste tanımı, kredi sicil kaydı veya kredi sicili olarak da tanımlanabilmektedir. Bir diğer deyişle kara listeye girmek, kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir.

Bankaların kara listesine giren kişiler, bankaya olan kredi ve kredi kartı borcunun bitmesinin ardından bir süre bankalardan kredi kullanamazlar, kredi kartı alamazlar, mevcut kredi kartlarının limitlerini yükseltemezler. Düzenli kredi kartı kullanmaya başlamaları ve bu kredi kartlarının aylık ödemelerinin tamamını zamanında yapmaları ile birlikte kredi notları yükselmeye başlar. Ancak kara listede yer almalarından dolayı bankalar 5 yıl süre ile bu kişilere düşük miktarlarda krediler dahi vermemektedir.

Bazı banka müşterileri kredi notu ve kara liste tanımlarını karıştırabilir. Kredi notu, bankaların sizin ödeme yapma ve kredi, kredi kartı kullanma alışkanlıklarınıza göre tuttuğu bir puan sistemidir. Bu puan sisteminde riskliden en iyiye doğru bir ivme bulunmaktadır. Kara liste ise Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicilinizin bozulduğu anlamına gelmektedir. Kredi notunuzun düşük olması durumunda bazı şartlar ile kredi kullanabilirsiniz. Ancak kara listede yer aldığınızda bankalar 5 yıl süre ile kredi başvurularınıza olumsuz yanıt vermektedir. İşte, kredi notu ve kara liste arasında böyle bir fark bulunmaktadır. Kara listeye girmemek için mutlaka kredi ödemelerinize özen göstermeli, zamanında ve tam ödeme yapmaya dikkat etmelisiniz. Kredi kartınızın ödemelerini geciktirmek de kara listeye girmenize neden olabilir, bu durumda banka ilişkileriniz bozulacaktır. Bundan dolayı kredi kartı kullanma alışkanlıklarında da özenli olunmalıdır.