Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir ?

Kredi notu, bireylerin borç ödeme alışkanlığını ölçen finansal bir enstrümandır. Bundan yaklaşık 11 yıl önceye kadar, kredi notu sadece devletler ve ticari faaliyeti olan şirketler için geçerli bir durumdu. Ancak 2008’de Abd’de yaşanan büyük mortgage krizinden önce pek çok kişiye kolayca kredi veriliyordu, kolayca kredi verildiği için sürekli olarak risk artıyor ve kriz yaklaşıyordu. Beklenen oldu, 2008’de büyük bir kriz meydana geldi. Krizin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere yansıması 1 yıl kadar sürdü. Sonrasında ise her banka kredi notunu bireyler için de talep etmeye başladı. Zamanla artık kredi notu orta bile olan bireylere kredi verilmemeye başladı. Kredi notu sadece bir enstrüman, peki kredi notunu etkileyen unsurlar nelerdir ? Kredi notu neden düşer veya yükselir ? Bu yazıda bunları detaylıca açıklamaya çalışacağız.

 

[ilgiliMakale icerik_id=”889″]

 

Borç Ödemeleri

Kredi notunu etkileyen en önemli unsurlardan birisi de borç ödemeleridir. Zamanında yapılmayan veya eksik olarak ödenen borçlar kredi notlarını büyük oranda negatif etkiler. Ödemediğiniz veya zamanı geçmiş olan her borç kredi notunuza büyük oranda negatif puan verir. Bu açıdan buna dikkat etmek gerekir.

Finansal İşlemler

Banka ile sıkı bir ilişki içerisinde değilseniz kredi notunuz da pek bir oynama görmezsiniz. Kredi notunu etkileyen unsurlar nelerdir diye soran pek vatandaş bu konuyu pek anlayamıyor. Sık sık mevduat hesaplarınızı kullanmıyorsanız, döviz altın gibi sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmıyorsanız kredi notunuzu pek yükseltemezsiniz. Kredi notunu etkileyen önemli unsurlardan biri olsa da kredi notu belirlemedeki ağırlığı %10-20 civarındadır.

Yanlış Bilgiler

Hesap açarken bankaya yanlış ve sahte bilgiler verirseniz, kısa süre içerisinde kredi notunuzun düştüğünü görebilirsiniz. Acil krediye ihtiyacınız olduğu için asla gelirinizi yanlış söylememelisiniz. Bu kredi notunu büyük oranda etkiler.

Olumsuz Yanıt Alan Kredi veya Kredi Kartı Başvuruları

Sürekli olarak olumsuz yanıt almanıza rağmen ısrarla kredi başvurularında bulunmaya devam ediyorsanız şüphesiz kısa bir süre sonra kredi notunuzn düştüğüne tanık olabilirsiniz. Olumsuz yanıt alan her kredi ürünü başvurusu kredi notunuzu 30-50 puan düşürebilir.