Kredi Notu Yükseltme İpuçları

Kredi Notu Yükseltme İpuçları

Kredi notu genel olarak bankalar aracılığıyla almış olduğunuz kredi ve kredi kartlarının ödeme alışkanlığını ölçen bir finansal enstrümandır. Kredi notu bankaların size kredi verebilmeleri için ne kadar uygun olduğunuzu ölçmektedir. Kredi notu düşük olan bireyler bankalara başvuru yaptıkları zaman genelde olumsuz yanıt alırlar. Ama bu kişilerin başvurulardan olumlu sonuç alması için yapabilecekleri bazı şeyler vardır. Bu yazıda sizlere kredi notu yükseltme ipuçları hakkında bahsedeceğiz.

Borçlarınızı Zamanında Ödeyin

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız borçlarınızı zamanında ve gününde ödemeniz gerekmektedir. Zamanında ödenmeyen borçlar maalesef kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi Kartı Borçlarının Asgarisini Değil Tamamını Ödeyin

Bildiğiniz gibi kredi kartlarının bir asgari ödeme limiti var. Bu limit bankadan bankaya ve sizin kartı ne zaman aldığınıza göre değişebilse de genelde kart limitinin yüzde 30’u veya yüzde 40’ı şeklinde olmaktadır. Borcunuzun sadece asgarisini ödemek kredi notunuzu düşürmez ancak artırmaz da. Kredi notunuzun artmasını istiyorsanız kart borcunuzun tamamını ödeyiniz.

Az Miktarda Kredi Alın Ve Ödeyin

Düşük tutarlarda sadece kredi notu yükseltme amaçlı kredi alın ve bu kredinin borçlarını zamanında ödeyin. Örnek verecek olursak bankaya gidip 2 bin liralık bir ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizi söyleyin. Tutar düşük olduğu için kredi notunuz düşük de olsa kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Düşük Limitli Kredi Kartı Alın

Düşük limitli yani yaklaşık olarak 300-500 TL limitli bir kredi kartı almak ve bu kartın borçlarını zamanında ödemek kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi notu yükseltme ipuçları listemizde düşük limitli kredi kartı alıp borçlarını zamanında ödeme yöntemini mutlaka deneyin.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Fatura ödemelerinize otomatik ödeme talimatı vererek zamanında ödenmesini sağlayın. Zamanında ve bir sıkıntı olmadan fatura ödemek kredi notunuzu yükseltir. Bu konu ile ilgili Kredi Notu Nasıl Yükseltilir isimli makalemizi de okuyarak daha detaylı ve geniş bilgiler edinebilirsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”831″]

Sürekli Para Çekip Yatırın

Vadesiz hesaplarınıza sürekli olarak bir para giriş çıkışının olması bankaya benim param var bana kredi verebilirsiniz zamanında ödeyebilirim imajı vereceğinden kısa sürede kredi notunuzu yükseltilecektir.

Fazla Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Kredi notunu düşüren en önemli etkenlerden biri de olumsuz yanıt alınmasına rağmen ısrarla kredi başvurularında bulunmaya devam edilmesidir. Bu kredi notunuzu büyük ölçüde düşürecektir.