Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, ABD’nin Kredi Notuyla İlgili Açıklama Yaptı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, ABD’nin kredi notunda güncellemeye gitti. Moody’s’ten gelen açıklamada ABD’nin ekonomik gücü başta olmak üzere kurumsal sağlamlık bakımından yüksek olması, tahvil piyasasının küresel finansal sistemde benzersiz olması sebebiyle kredi notunu desteklediğini aktardı. Ancak ABD’nin kredi puanının ‘AAA’ ve not görünümünün de ‘durağan’ olarak teyit edildiği bildirildi.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını Amerika ekonomisinde büyük zorlukların yaşanmasına neden oldu. Moody’s tarafından yapılan açıklamada ayrıca salgının mali pozisyonu bozulma noktasına getirdiği bildirildi. Öte yandan ABD’nin ekonomik anlamda bir süre toparlanmasının ve kredi notunun da dayanıklı kalmaya devam etmesinin beklendiği aktarılırken kredi not görünümünün artık ‘durağan’ olduğu teyit edildi.

Moody’s’ten gelen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi; Dünyanın önde gelen uluslararası rezerv para birimi olarak bilinen doların statüsüyle beraber Amerika tahvil piyasasının büyüklüğü baz alınarak ülke ekonomisinin çeşitliliği, piyasaların derinliği ve rekabet gücünün artmasıyla beraber kredi puanı ‘durağan’ olarak teyit edilmiştir. Ayrıca rekabet gücünün artan mali baskıları dengelemeye devam edeceği de vurgulanmaktadır.”