KOSGEB Desteği Nasıl Alınır ?

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır ?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri geliştirme ve destekleme kurumu olarak da bilinen Kosgeb, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümelerini ve kurulumunu sağlamak için, yeni girişimcilere kredi imkanı sağlamaktadır. Kosgeb desteğini almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan bireyler, Kosgeb’den faizsiz kefilsiz devlet desteği alabilirler. Kosgeb destekleri kredi olarak verilmekle beraber ayrıca ana materyal alımı olarak da hibe edilmek suretiyle verilebilmektedir. Örneğin tarım ile uğraşıyorsanız, tarım desteği adı altında traktör ve tarım ana iş materyalleri, demirbaşlar veya hayvancılık ile uğraşıyorsanız kümes, büyükbaş küçükbaş hayvan hibesi şeklinde de hibe veriliyor. Bu projeler sayesinde insanlar iş sahibi oluyorlar ve para kazanabiliyorlar. Peki kosgeb destekleri nasıl alınır? Kosgeb desteği için gerekli şartlar nelerdir?

Kosgeb desteği almanın şartları,

1- Kosgeb destekleri için gösterilen ilk şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Türkiye vatandaşı olmayan kullanıcılar bu desteklerden yararlanamazlar. Kosgeb desteklerinde herhangi bir üst yaş limiti bulunmamaktadır. Kosgeb desteklerine başvurabilmek için gerekli alt yaş limiti ise 18’dir.

2- Daha önce Kosgeb’den hibe almış olmamak, kredi veya hibe desteği için aranan diğer şartlardandır.

3- Terör örgütlerinde faaliyet gösteren veya göstermiş olan kişiler Kosgeb desteği alamazlar. Pkk, Fetö, Dhkpc gibi terör örgütlerine üye olan kimseler Kosgeb desteği alamazlar.

4- Herhangi bir işyerinde faal olarak sigortalı bir şekilde çalışıyorsanız, Kosgeb desteklerinden yararlanamazsınız.

Destek Almak İçin Diğer Şartlar

Kosgeb kendi bünyesinde eğitim almamış olan kişileri maalesef ki desteklemiyor. Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için, uygulamalı girişimcilik eğitimi almış ve başarıyla tamamlayıp sertifika edinmiş olmalısınız.

Tüm bu şartları sağlayan kişiler, kosgeb desteklerinden yararlanabilir. Kosgeb destekleri bedava borç olarak algılanmamalıdır. Kosgeb desteği aldıktan sonra faizsiz veya düşük faizli olarak Kosgeb’e geri ödeme yapmak zorundasınız. Hibe olarak verilen hayvanları veya malları da yine para olarak ödeyebilir veya aldığınız hibe şeklinde borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kosgeb’den Ne Kadar Hibe Kredi Alırım?

Kosgeb’den alacağınız hibeler veya kredilerin miktarı, tamamen iş planınıza bağlıdır. Başarılı bir iş planı oluşturduysanız 1 milyon liraya kadar destek almanız mümkündür.