Koronavirüs Salgınından Sonra Kira ve Konut Fiyatlarında Artış Yaşandı! Metrekare Satış Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Koronavirüs salgınından sonra emlak sektöründe yaşanan gelişmeler ev fiyatlarındaki artışı beraberinde getirdi. Aynı zamanda kiralarda da artış yaşanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgından en çok etkilenen alan ne yazık ki ekonomi oldu. Ülkeler salgın döneminin en az zararla atlatılması için çok sayıda ekonomik tedbir alırken bu adımlara rağmen salgının ülkemizdeki etkisi devam ediyor.

Salgın nedeniyle özel ve kamu bankaları düşük faizli konut kredileri sunmaya başladı. Haliyle konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar da bu kredilere yoğunlaştı. Ancak Endeksa’nın paylaştığı analizler, kira ve konut fiyatlarının yükseldiğini gösteriyor.

Endeksa’dan Dikkat Çeken Analiz

Konut piyasasındaki fiyat değişimlerini inceleyen gayrimenkul değerleme uzmanı Endeksa, salgınla beraber İstanbul’daki konut fiyatlarında yüzde 7’lik artış yaşandığını paylaştı. Ayrıca kirada oturan milyonlarca vatandaş da yüzde 5 oranında artan kira zamlarından etkileniyor.

Covid-19 salgını sonrasında oluşan fiyat farkını da paylaşan Endeksa, metrekare satış fiyatının ortalama 3,908 TL’ye ulaştığını aktardı. Kiralarda ise metrekare fiyatı ortalama 18,51 TL oldu.

Değerlendirmeye göre salgından sonra İstanbul’da en çok fiyat değişimi Küçükçekmece ve Başakşehir’in yanı sıra Beylikdüzü, Beşiktaş ve Üsküdar’da gerçekleşti. Verilere göre salgın sonrası en büyük artış yüzde 26 oranıyla Küçükçekmece’ye ait. Başakşehir’de artış oranı yüzde 17 olarak açıklanırken Üsküdar’da bu rakam yüzde 16.

Kira fiyatı en çok artan ilçeler ise yüzde 18 ile Zeytinburnu oldu. Daha sonra Ataşehir ve Bağcılar sıralanıyor.