Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Nakdi Ücret Desteği Başvuruları Başladı!

Koronavirüs salgını sebebiyle kapanan iş yerlerinde ücretsiz izne ayrılan işçiler için nakdi ücret yardımı başvuruları başladı. Bakan Selçuk konuyla ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, başvuruları online olarak almaya başladıklarını söyledi.

Ekonomik istikrar kalkanı uygulaması ile başlayan nakdi ücret desteği ödemeleri için başvurular alınmaya başlandı. SGK’nın uyg.sgk.gov.tr adresinden alınan başvurular alternatif olarak il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden de yapılabilecek. Peki kimler nakdi ücret yardımı alabilir? Nakdi ücret desteği ne kadar?

Kimler Nakdi Ücret Desteğine Başvurabilir?

Bakanlığın aldığı karara göre 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılan ve bu süreçte işsizlik maaşına başvurmamış olanlar nakdi ücret desteği alabilecek. Ayrıca 15 Mart itibariyle ücretsiz izne ayrılanlar, kısa çalışma ödeneği almayanlar ve iş akdi feshedilenler ile yaşlılık aylığı almayan işçiler bu sürece dahil olabilecek.

Nakdi Ücret Desteği Ne Kadar?

Bakanlığın yaptığı açıklamada ve daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla sunulacak olan nakdi ücret desteği 3 ay boyunca 1.170 TL olacak. Bu süre Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar da uzatılabilecek.

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Nakdi ücret destek ödemeleri, başvuru yapılan ay itibariyle her ayın 8’inden itibaren ödenmeye başlanacak.

Nakdi ücret desteği, koronavirüs sebebiyle işten çıkarılan ya da ücretsiz izne ayrılan işçilere ödenecek. 3 ay boyunca her ay en düşük işsizlik maaşı olan 1.177 TL şeklinde yapılacak bu desteğin ne kadar süre devam edeceği henüz bilinmiyor. Bakanlığın aldığı karara göre 3 ay sunulacak olan bu desteğin, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 6 aya uzatılabileceği belirtildi. Buna göre pandeminin seyri, yapılacak yardımın süresini doğrudan etkileyecek.