Koronavirüs Aşısının Fiyatı Açıklandı! Covid 19 Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Dünyanın büyük bir umutla beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Önce Çin’in Wuhan kentinde daha sonra dünyanın tüm ülkelerinde yayılan yeni tip koronavirüs için geliştirilecek olan aşının fiyatı açıklandı. Bu açıklama dünya gündemine bomba gibi düşerken vatandaşlar şimdi de aşının ne zaman çıkacağını merak ediyor.

AB Hükümetleri, yeni tip koronavirüs aşısı için ilaç şirketi AstraZeneca’ya 300 milyon doz için tam 750 milyon Euro ödeme yapacak. Aşının fiyatı ise 2,5 Euro olacak.

AstraZeneca ilaç şirketi Hollanda, Fransa, Almanya ve İtalya gibi ülkelere 300 milyon doz aşı gönderecek ve bunun karşılığı olarak 750 milyon Euro alacak. Konuyla ilgili İtalyan Sağlık Bakanlığı sözcüsü, AstraZeneca ile anlaşma yapan ülkelerin bu aşıdan ek olarak 100 milyon doz daha almak adına opsiyonlarının olduğunu da dile getirdi. İtalya bu anlaşmaya göre 75 milyon doz aşı için 185 milyon Euro ödeyecek.

Koronavirüs Aşısı için Anlaşma İmzalandı

AstraZeneca bir İngiliz ilaç şirketi. Avrupa ülkelerine 400 milyon doz yeni tip koronavirüs aşısı tedarik etmek amacıyla geçtiğimiz Cumartesi günü IVA yani Kapsayıcı Aşı İttifakı’nı Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya ile imzalamıştı.

Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

İngiltere’nin en büyük ilaç şirketi olan AstraZeneca, bilim adamlarıyla birlikte geliştirdiği aşının üretimine 5 Haziran 2020 tarihinde başlandığını açıklamıştı. Aşının tam anlamıyla başarılı olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmayan AstraZeneca ilaç şirketinin CEO’su Soriot, konuyla ilgili BBC’ye açıklamalar yaptı. CEO Pascal Soriot açıklamasında, “Şu durumda dozları üretemezsek aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra bize gelecek talepleri karşılamakta çok zorluk geçeriz” dedi.