Korona Endişesiyle Bisiklete Talep Arttı!

Korona endişesiyle bisiklete talep arttı. ” Yeni normal ” sürecine giriş yaparken bisiklet satışları arttı

Koronavirüs’e yakalanma korkusu yaşayan vatandaşlar bisiklet satışlarında artışa sebep oldu. Son dönemdehem  sosyal medyaya hem de geleneksel medyaya yansıyan toplu taşıma araçlarında ki kalabalık görüntüleri, vatandaşı bisiklet kullanmaya teşvik etti. Türkiye’nin yaz mevsiminde olmasının etkisiyle perakende ve online olarak alanda ticarette bulunan esnaf günde en az 35 adet bisiklet satıyor.

Türkiye’de Covid-19 salgını kontrol altına alınmış olsa da virüs kapma endişesi ile yaşayan vatandaşlar bisiklet satışlarını artırdı. Sosyal mesafenin büyük önem taşıdığı salgında, vatandaşlar bireysel yolculukları tercih ediyor. Haliyle de son dönemlerde bisikletlere olan ilgi de arttı.

İstanbul Fatih’te bulunan ünlü bisikletçiler çarşısında yeni normal süreci ile birlikte bisiklet satışlarından kaynaklanan bir yoğunluk gözlemleniyor. Bir esnaf perakende olarak günde ortalama 50 adet bisiklet satıyor. Fiyatlarda ise geçen sezona göre yüzde 7’lik bir artış söz konusu. Bu dönemde yetişkinler için ortalama bir bisiklet 350 liradan alıcı buluyor.

Bir esnaf günde 50 bisiklet satıyor

Türkiye 1 Haziran’da normalleşme sürecine geçiş yaptı. ” Yeni normal ” sürecinin başlamasıyla birlikte bisiklet satışlarında da yoğunluğun arttığını belirten esnaf, ”Satışlarımız bayağı yoğunlaştı. Bisiklet yollarının azlığı ve bisikletleri kilitleyecek yerlerin yetersizliğinden şikayet ediliyor” dedi.

Perakende olarak bisiklet satışının günde 50’nin üzerinde, e-ticaret alanında da 20-30 bandında değiştiğini ifade eden esnaf, ”Fiyatlarda vergilerdeki artıştan dolayı yüzde 7’lik bir zam uygulandı. Yetişkin bir birey için ortalama bisiklet 350 liradan başlayıp, 10 bin liraya kadar çıkabiliyor” açıklamasında bulundu.

Diğer bir esnaf ise satış talebinin artışından memnun olduğunu, vatandaşın bu talebine yetişmekte zorlandığını belirtti.

Kaynak: İHA