Konut Kredisinde Eş Onayı Almak Zorunlu mu? Eş Onayı ile Kredi Veren Bankalar Listesi

Konut kredisi milyonlarca insanın kira öder gibi ev sahibi olmasına olanak tanıyor. Her banka konut kredisi hizmetini farklı faiz oranları ve farklı şartlarla müşterilerine sunsa da eş onayı konusunda ortaklaşa bir çalışma sergiliyor. Buna göre; herhangi bir bankadan konut kredisi alacak olan kişiler eğer evliler ise; eşlerinin de rızasını almak durumunda kalıyor. Çünkü Türk Medeni Kanunu’nda da belirtildiği üzere evli olan kişiler, eşlerinin onayı olmaksızın aile hayatının sürdürüldüğü konutlar için herhangi bir alım veya satım işlemi gerçekleştiremiyor.

Eş muvafakatnamesi olarak da bilinen eş onayı, bankalar tarafından kişilere verilecek olan konut kredisi karşılığında borç bitene dek konut üzerine ipotek uygulanabilmesi için alınıyor. Çünkü bu onay ile bankalar, ileride evliliğin zarar görmesi ve boşanmanın gerçekleşmesi durumunda ipoteğin geçersiz kılınmasını önlemiş oluyor. Dolayısı ile ülkemizde faaliyet gösteren her banka, evli olan müşterilerinden eş onayı almak zorunda oluyor.

Konut Kredisinde Eş Onayı Aranmayan Haller

Konut kredisinde eş onayı aranmayan haller de bulunuyor. Buna göre boşanmak üzere mahkemeye başvurmuş olan çiftlerden biri yeni bir ev almak üzere bankaların konut kredisi hizmetine başvurduğunda eş onayı alması gerekmiyor. Bununla birlikte, mahkeme kararı olması şartıyla evli olan fakat birbirinden ayrı yaşayan kişiler de eş onayı vermek durumunda kalmıyor. Dolayısı ile yasal yollarla boşanmamış dahi olsa boşanma sürecine giren kişilerden banka eş onayı almıyor.

Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Vakıfbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Akbank ve diğer tüm bankalar evlilik birliği devam eden müşterilerinden konut kredisi kapsamında eş muvafakatnamesi istiyor. Evlilik birliği bozulmak üzere olan kişiler de bankaya, gerekli olan mahkeme kararını bankaya ibraz ederek eş onayı verme zorunluluğundan muaf tutulabiliyor.