Konut Kredisi Tekrardan Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Tekrardan Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Kredi tüketicileri, konut kredilerini aldıktan sonra kredileri ödemekte güçlük çekebiliyorlar. Ülkemizdeki yüksek kredi faizleri ve düşük vadeler insanların krediyi ödemekte ciddi anlamda güçlük çekmeleri anlamına geliyor. Bu durumda konut kredisi tüketicileri ödeyemedikleri kredi borcu için yapılandırma talep edebiliyor. Ya da bir bankanın faiz indirimi sunması halinde, mevcut krediyi başka bir bankaya taşımak isteyebiliyorlar. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey, mevcut konut kredinizin yapılandırılması için ilk olarak kendi bankanıza müracaat etmektir.

Konut kredisini alalı epey bir zaman oldu diyelim ve aldığınız konut kredisinin aylık faiz oranı %0,99 ancak başka bir banka kampanya yapıyor ve 0,79 faiz oranı ile konut kredisi veriyor. Faiz oranın çok az oynamış olması sizi yanıltabilir ancak yanıltmasın, konut kredilerinde vade ve miktar fazla olduğu için çok ufak bir faiz farkı bile ciddi farklara neden olabiliyor. Örneğin bir konut kredisini yıllık %2 daha düşük faizle alırsanız, 300 bin liralık bir krediden 10 yılda 60 bin lira tasarruf edersiniz. Böylelikle aylık taksitlerinizde yaklaşık 400 lira azalabilir. Bu durumda hem daha iyi ödeme avantajı hem de mevcut konut kredisinin vadesini uzatmak amacıyla konut kredinizi başka bir bankaya taşıyabilirsiniz. Bu durumda, kredinizi ödeyeli 5 yıl olsa bile bunu 10 yıl daha uzatmak sizin elinizde olmuş oluyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”1031″]

Konut kredisi yapılandırması için bankanızdan daha düşük bir faiz oranı ile vade süresini 10 yıl uzatmasını aksi takdirde krediyi erkenden kapattırıp başka bankaya geçeceğinizi söyleyin. Talepleriniz bankaya cazip gelirse teklifiniz kabul edilir, gelmezse başka bankaya yapılandırma için başvuruda bulunacaksınız, başvurudan kısa bir süre sonra ekspert, evinize gelecek ve satın aldığınız evin değerini hesaplayacaktır. Satın aldığınız evin değeri hesaplandıktan sonra kalan borcunuz 10 yıla kadar konut kredisi taksitlendirme yapılabilecektir.. Böylelikle kalan borcunuz çok daha az da olsa, vadesini 10 yıla kadar uzatma imkanına sahip olabileceksiniz.

Kredi yapılandırma işlemini hemen her banka yapabilmektedir. Faiz oranları aynı olsa bile vade süresini uzatabiliyorsanız krediyi yapılandırabilirsiniz.