Konut Kredisi Taksitlerini Nasıl Küçültebilirim ?

Konut Kredisi Taksitlerini Nasıl Küçültebilirim ?

Bir ev satın almak istediğimizde peşin para ödeyip satın alabilecek güce sahip olmadığımızdan dolayı genelde bankalardan kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bankalardan çektiğimiz konut kredilerini ödemekte bazen güçlük yaşadığımız için taksit sayısını düşürmek isteyebiliyoruz. Peki, eğer konut kredisini ödemekte zorlanıyorsak, aylık taksit tutarını nasıl düşürebiliriz?

Yapılandırma Talep Edin

Konut kredisi taksitlerini küçültmek istiyorsanız ilgili bankadan yapılandırma talep edebilirsiniz. Banka’dan aldığınız borcun üzerinden 1-2 yıl geçmişse, borcu yeniden 10 yıl uzatmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu sayede ilgili banka borcu sizin adınıza yeniden düzenleyebilir ve aylık taksitleri 100-1000 TL azalabilir.

Vadeyi Artırmak İsteyin

Konut kredisi taksitlerini ödemekte güçlük çekiyorsanız ilgili bankadan konut kredisinin vadesini 10 yıla tamamlamasını isteyiniz. Konut kredileri genelde 10 yıllık olarak satılsa da bazı insanlar ödeyebileceğini düşünerek, 4-5 yıl vadeli konut kredileri alabilirler. Bu durumda 4-5 yıl vadeli krediler ödenemiyorsa bankadan krediyi 10 yıla uzatmasını talep edebilirsiniz. Bu durumda aylık taksidinizde hatrı sayılır bir azalma olacaktır. Örneğin 4 bin TL taksit ödüyorsanız, bu taksit 2,5 bin TL’ye kadar düşebilir. Böylece ödeme güçlüğü çekmezsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”1037″]

Başka Bankaya Krediyi Taşıyın

Var olan kredi borcunuzu başka bankaya taşıyarak da kredinizin aylık taksitlerini azaltabilirsiniz. Örneğin x bankasından kredi almışsanız ve yıllık faizi yüzde 13 ise, y bankası yıllık yüzde 11 faizle kredi veriyorsa, y bankası sizin adınıza borcu tamamen ödeyebilir ve sizde x bankasına değil y bankasına daha düşük faizle ve daha yüksek vadelerle borçlu hale gelebilirsiniz. Bu oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede kredi borçlarınızın aylık taksitlerinde hatırı sayılır bir düşüş gözlemleyebilirsiniz.

Konut kredilerinin taksitlerini yukarıdaki yöntemleri kullanarak küçültebilirsiniz. Öte yandan son biz çözüm olarak bankalardan dolar bazlı mortgage kredisi alabilir ve bu krediyi 30 yıl vadeye yayarak ödeyebilirsiniz. Örneğin 50 bin dolarlık bir krediyi, 30 yıl vade ile almanız durumunda, bankanın sunmuş olduğu faiz ve ek vergiler dahil yıllık %5 gibi bir oranla kredi alabilirsiniz. 50 bin dolarlık kredi borcu 30 yılda faiz ile beraber 150 bin dolar olmuş olsa da 150 bin dolarlık borcu 360’a böldüğümüzde, aylık sadece 410 dolar ödeme yaparsınız. Bu da, 2400 liralık bir rakama tekabül eder. Normal şartlarda 50 bin dolar yani 300 bin liralık kredinin aylık faizinin bile bu rakamdan çok daha fazla olduğunu düşündüğümüzde son derece makul bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.