Konut Kredisi Faiz Oranları Düşerken, Müteahhitler Fırsatçılardan Şikayetçi!

Ülkemizdeki orta gelirli vatandaşlar ev sahibi yapacak ve son 100 yılın en düşük konut kredisi oranları açıklanınca, bazı fırsatçılar satılık konut fiyatlarını yüzde 20’ye varan oranlarda yükseltti. Konuyla ilgili Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu da vatandaşları fırsatçılara karşı uyardı, “Bu fiyat artıranlar müteahhitler değil. Müteahhitlerin ellerinde bulunan daireler pandemi döneminde el değiştirmiştir. Fırsatçılara dikkat edilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İlk olarak orta gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla kredi oranları 1. el yani sıfır dairelerin yüzde 0,64, 2. el dairelerin ise 0,74’e düştüğü açıklandı. Ülkemizdeki en düşük konut kredisi oranları devreye alınınca Adana’daki bazı fırsatçılar ev fiyatlarını da en az yüzde 20 oranında artırmaya başladı.
Devlet, fırsatçılık yapılmasını önlemek adına kredi paketi açıklandığında dairelere zam yapan firmaları paket dışına çıkacağını söylemesine rağmen bu sefer de önceden ev alan bazı vatandaşlar evlerinin fiyatlarını yükseltti.

“Bu Piyasa Canlanacak”

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu konuyla ilgili İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz bir takım önlem paketleri açıkladı. Bu paketlerden de bizim sektörümüze düşen sıfır konutlarda 0,64, ikinci el dairelerde ise 0,74 oran. Bu oranlar çok güzel. Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranı. Faiz oranına göre herkes dilediği gibi evini alabilir ve bu ekonomimize güzel bir can simidi olur. Hal böyle olunca da piyasamız canlanacak” diye konuştu.

“Fırsatçılara Dikkat Edilmeli”

Piyasadaki konut fiyatını artıranların müteahhit olmadığını vurgulayan Karslıoğlu, daha sonra şunları söyledi:

“Krediler düşük ama herkes kendi ayağını yorganına göre uzatıp gereksiz büyüklükteki evlerden uzak dursun. Piyasadaki fırsatçılar dediğimiz bir grup ev fiyatlarını yüzde 10-20 oranında artırmış durumda. Yalnız bu fiyat artıranlar müteahhitler değil. Müteahhitlerin ellerinde bulunan daireler pandemi döneminde el değiştirmiştir. Fırsatçılara dikkat edilmesi gerekiyor. Herkes fiyatları biliyor. Kimse fırsatçılardan ev almazsa fiyatlar inecektir. Mümkün mertebe insanlar bildikleri kişilere veya bizim gibi sivil toplum kuruluşlarına gelip fiyatları sorsunlar. Biz vatandaşlara ücretsiz olarak katkı sağlamaya hazırız.”

Kaynak: İHA