Konut Kredisi Alırken Eşlerin Rızası Gerekiyor Mu ?

Konut Kredisi Alırken Eşlerin Rızası Gerekiyor Mu ?

 

Günümüzde para biriktirerek ev sahibi olmak oldukça zor hatta imkansız. Bu nedenle insanlar genelde bankalardan kredi çekerek ev satın almaya çalışırlar. Bankalardan çekilen 10 yıllık konut kredilerinde alacak olan kişi eğer evliyse, aileyi ilgilendiren bir durum olduğundan dolayı rızasının alınması gerekir. Kredi başvurusunda bulunurken, erkek başvuruyorsa kadının izin kağıdı, kadın başvuruyosa erkeğin izin kağıdı gereklidir. 

[ilgiliMakale icerik_id=”1037″]

Peki neden ?

Konut kredileri aileyi ilgilendiren bir durumdur, bugün eşlerden biri kredi almaya gidip ödeyemediklerinde, ailenin ortak mallarının haczedilme ihtimali vardır. Bu nedenle aile üyelerinin mallarını korumak için konut kredilerinin de çift taraflı eş rızası gerekmektedir. 

 

Konut Kredileri Ortak Alınabilir Mi

Konut kredisi almak için geliriniz yeterli değilse ortak konut kredisi çekebilirsiniz. Konut kredisi almak istediğinizde ev halkının geliri hesaplanır ve gelirin yarısına kadar kredi verilebilmektedir. Örneğin eşiniz ve siz toplam aylık 8 bin lira gelir elde ediyorsanız 4 bin liraya kadar konut kredisi aylık taksidi ödeyebilirsiniz. 

 

En Çok Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir ?

Hane halkı geliri üzerinden konut kredisi hesaplanmak koşuluyla, erkek ve kadın eşlerin ortak kredi çekmeleri durumunda, elde ettikleri toplam gelirin 60 katına kadar kredi borcuna girebilirler. Örneğin iki eş toplam 10 bin TL kazanıyorsa, 600 bin TL’ye kadar borçlanabilecekleri anlamına gelir.  Verilen bu rakam faiz ve vergiler dahil 10 yıllık kredi geri ödeme tutarıdır. 

 

Eşler Alacakları Ev İçin Ne Kadar Peşinat Ödemek Zorundalar?

 

İki eş, birbirlerinin rızasıyla ev almaya karar verdikleri zaman, evin toplam değerinin yüzde 20’si kadar peşinatı ceplerinde bulundurmak zorundadırlar. Bu da 500 bin TL’lik bir ev için 100 bin lira peşinat ödemek anlamına geliyor. 500 bin liralık bir ev alımı için cebinizde en az 100 bin lira para olmalıdır. Sonrasında bankaya müracaat ederek 500 bin liralık daire için 400 bin lira kredi çekebilirsiniz. 

İki eşin ortak olarak konut kredisi çektiği durumlarda borca uygulanan faiz genel olarak biraz daha fazla olmakta ve ödemekle yükümlü ek faturalara tabi olabilirsiniz.