Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatırılacak? Ödenek Kaç TL Olacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kısa çalışma ödeneğinin ne zaman yatırılacağı merak eden vatandaşlar ayrıca hangi şartlarda bu imkandan yararlanacağını da araştırıyor. Meclis’te kabul edilen ve iş verenlerin bu ödenekten yararlanmasını sağlayan kısa çalışma ödeneği, mevcut istihdamın korunması amacıyla sunuluyor.

Kısa çalışma ödeneği İŞKUR tarafından yatırılacak. Bu kapsamda çalışılmayan süreler için işçinin kendisine her ayın 5’inde ödenecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Alma Şartları

Kişilerin bu ödenekten faydalanabilmesi için bazı şartlar aranıyor. İlk olarak son 60 gün hizmet akdine tabi olması gereken bireylerin ayrıca son 3 sene içinde 450 gün prim ödemiş olma şartı bulunuyor. Müfettişler tarafından yapılacak incelemeyle beraber kısa çalışma katılacak olanların listesinde de işçilerin genel bilgilerinin olması gerekiyor.

Başvuru yapmak için işçilerin koronavirüs salgınından olumsuz etkilendiğini bildiren kanıtlarla beraber kısa çalışma talep formu doldurulacak. Bu formun da İŞKUR’un elektronik posta adresine yine e-mail olarak gönderilmesi gerekecek.

Müfettişler bu aşamada incelemeyi iş yerine gitmeden online ortamlardan tamamlayacak. Kamu kurumları tarafından faaliyeti durdurulmuş olan iş yerlerinin ödenekten faydalanması için tamamlanacak olan incelemede, iş yerlerinin kısa çalışma ödeneği kapsamına girip girmediği de kontrol edilecek.

Bu ödenekten faydalanan iş verenler, talep ederse devletin ödediği miktarın kalan kısmının tamamlayacak. Bu aşamada maaşın yüzde 60’ı devlet tarafından, yüzde 40’ı da iş veren tarafından karşılanacak. Yapılan bu düzenleme ile beraber asgari ücret desteği de hesaba katıldığında çalışanın üzerine düşen yüzde 40’lık ücret de ortadan kalkmış olacak.