Kimlere Kredi Çıkar Kimlere Çıkmaz

Kimlere Kredi Çıkar Kimlere Çıkmaz

Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda sizin adınıza baktığı ilk şey kredi notu oluyor. Bu nedenle kredi notunuz ne kadar kredi alabileceğinizden kredi alıp alamayacağınıza kadar pek çok konuda önemli bir ölçüttür. Kredi notunuzun kaç olduğunu bilmiyorsanız bankalara müracaat ederek veya findeks kredi notu sorgulama hizmeti kullanarak kredi notunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdi geçelim kimlere kredi çıkar kimlere çıkmaz konusuna.

[ilgiliMakale icerik_id=”893″]

 

Gelirini Belgeleyemeyenlere Kredi Çıkmaz

Düzenli bir geliriniz yoksa veya en az 6 aydır ticari bir işletmede vergi ödemiyorsanız kredi alamazsınız. Kredi vermek için bankaların ilk şartlarından biri düzenli gelirdir. Ancak ticaretle uğraşan bireylerin düzenli gelir elde etmesi mümkün olmadığından dolayı, son 6 aylık ya da son 1 yıllık vergi ödemeleri kontrol edilir ve ödediğiniz vergi miktarına göre aylık ortalama geliriniz çıkarılır ve yine buna göre kredi alırsınız. Dolayısıyla ne kadar çok vergi öderseniz o kadar çok kredi alabilirsiniz.

 

Kredi Notu Yüksek Olana Çıkar, Düşük Olana Çıkmaz

0-900 arası bir kredi notuna sahip iseniz kredi alamazsınız, belki kredi kartı alabilseniz de bankalar bu nota maalesef kredi veremezler. Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir, kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz bilmiyorsanız burayı tıklayarak kredi notu yükseltme ipuçları konumuza göz atabilirsiniz.

900-1300 arası bir notunuz varsa kredi alma ihtimaliniz yine düşüktür, ancak yine bankalardan ufak tutarlarda 5-10 bin gibi kredi talebinde bulunabilirsiniz, muhtemelen kabul edilecektir. Ancak yine de bankaya ek bir güvence olarak kefil veya teminat talep edilebilir.

1300-1500 arası not iyi bir nottur çok yüksek olmasa da bu nota sahipseniz kredi alabilirsiniz. 

1500 üstü bir nota sahipseniz büyük ihtimalle gelirinizin imkan verdiği maksimum sınıra kadar kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. 

 

İpotek Ettirene Kredi Çıkartılır

Herhangi bir malvarlığınızı ipotek ettirebiliyorsanız büyük ihtimalle kara listede olmadığınız sürece kredi çıkarılır. Malvarlığınız bankada ipotekli olarak kaldığında banka üzerinde birinci öncelikli alıcı olarak kaydedilir. Yani ipotek  ettirdiğiniz ev,arsa,araba gibi mülkleriniz de banka öncelikli pay sahibidir. Borcunuzu ödediğiniz sürece banka hiçbir malvarlığınıza el koyamaz. İpotek ettirilen malların banka mülküne geçmesi için son ödenen taksit üzerinden 92 gün geçmelidir.