Kentsel Dönüşüm Ödemesi Kapsamında Aylık 1,150 TL Kira Desteği, 2,350 TL Taşınma Desteği Nasıl Alınır? 2020 Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet desteklerinden olan kira yardımları 2020 yılında da devam ediyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 2020 yılında alınabilecek olan bu destekle ilgili vatandaşlar araştırmaya yapmaya devam ediyor. Ayrıca 2020 yılında zam beklenen bu destek hakkında net bir açıklama yapılmazken kiraya çıkan vatandaşlara aylık 1,150 TL destek verileceği açıklanmıştı. Taşınma parası olarak da 2,350 TL’lik destek sunulacak. Vatandaşlar şimdi kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır, kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir gibi soruların yanıtlarını araştırıyor.

2020 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Salgın boyunca ülkemizde çok sayıda kişi ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da işsiz kaldı. Devlet bu konuda çok sayıda desteği devreye alırken kentsel dönüşüme giren evler için de birtakım ödenekler sunmaya devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine ayrı bir kira yardımı henüz yapılmazken kentsel dönüşüm kapsamında kiracılar için para yardımı yapılıyor. Evini kentsel dönüşüme veren vatandaşlar 2020 yılı için belirlenen oranlara göre ayrıca taşınma parası da alabiliyor.

2020 kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre değişiyor. En düşük bölgedeki şehirler için kentsel dönüşümde kira yardımı 715 TL, en yüksek bölge için de aylık olarak 1,150 TL verilecek. Taşınma yardımında da en düşük yardım 1,430 TL, en yüksek yardım miktarı da 2,300 TL oldu.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilmek için Başvuru Evrakları

Kira yardım başvuruları ikamet edilen şehirdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Tapu belgesi ve güncel taşınmaz kaydı başta olmak üzere;

  • Başvuru dilekçesi
  • Riskli yapının yıkım bilgisi
  • Hak sahibine ait Ziraat Bankası vadesiz lira hesap cüzdan fotokopisi
  • Riskli yapının tahliye edildiğini gösteren adres bilgisi raporu
  • Başvuru sahibinin tüzel kişi olması durumunda firmayı temsil yetkisine sahip olduğuna dair imza sirküleri