Kentsel Dönüşüm Kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Aylık 1.150 TL Kira Yardımı Yapacak!

Devlet destekleri kapsamında sunulan kira yardımları devam ediyor. 2020 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıkladığı programa göre kentsel dönüşüm kira desteklerine başvurular yapılabilecek. İllere göre belirlenen rakamlarda aylık kira desteği ile taşınma desteği yapılacak. Son zamanlarda vatandaşların sıklıkla araştırdığı kentsel dönüşüm kira desteği ne kadar, kentsel dönüşüm taşınma desteği ne kadar, devlet kira yardımı nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

2020 Yılında Kentsel Dönüşüme Dahil Olan Konutlar için Kira Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Kentsel dönüşüm kira yardımı riskli yapı alanı içinde bulunan konutlarda 48 aya kadar yapılacak. Ancak riskli yapıda bulunmayan konutlar için bu süre 18 aya kadar düşecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının her ay yaptığı bu ödemelerin ne kadar olduğuna dair detayları da haberimizin devamında paylaşılmıştır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre belirleniyor. Her yıl Bakanlık tarafından ilan edilen bu rakamlara göre 2020 yılında kentsel dönüşüm için en düşük 735 TL, en yüksek 1,150 TL destek yapılıyor. Ayrıca 2020 yılı için en son güncellenen rakamın Haziran ayında paylaşılması bekleniyor. En yüksek tutarlar İzmir, Ankara ve İstanbul için geçerli olurken en düşük tutarlar da yine illerin risk haritasına göre belirlenecek.

Kentsel Dönüşüm Taşınma Parası Ne Kadar?

Devlet destekleri kapsamında taşınma parası da sunuluyor. En düşük 3,575 TL olan taşınma desteği, en yüksek 5,750 TL olarak verilecek. Taşınma yardımından faydalanmak isteyen bireylerin oturduğu konutun, kentsel dönüşüm planlamasında yer alması halinde Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapması yeterli olacak.

Başvuru sırasında adres belgesi, nüfus cüzdanı, riskli yapının yıkıldığına dair belge ile yıkılan riskli yapının güncel taşınmaz kaydı gibi belgelerin sunulması gerekiyor.