Kenger Sakızının Kilosu 1000 Liradan Satışa Çıkarıldı

Batman’ın Sason ilçesinde 3 bin rakımlı Mereto Dağında yetişmekte olan kenger otu sütünden elde edilen şifa deposu kenger sakızının 1 kilosu 1000 TL’den satışa çıkarılıyor.

Sason’un yüksek kesimlerinde ve daha çok dağ eteklerinde yetişen kenger sakızını toplamak amacıyla sabahın erken saatlerinde yola çıkan köylüler, 3 saatlik yürüyüşten sonra ulaştıkları alanlarda özellikle kurumuş dikenli kenger bitkilerinin etrafındaki toprağı kazıyarak kökü ortaya çıkarıyor. Köylüler, kökün baş kısmını keskin bir bıçakla keserek kenger sakızı halini alacak beyaz renkli sütü akıtıp bir kaba koyduktan sonra kurutarak sakız haline getirip kilosunu bin liradan satışa sunuyor.

Mereto Dağı eteklerinde kenger sakızı toplayan vatandaşlardan Cuma Aktaş, kenger sakızının uzun süre çiğnenebildiğini belirterek, sakızın özelikle ağız sağlığına iyi geldiğini söyledi. Kenger sakızı toplamanın çok zor olduğunu ifade eden Aktaş, bölgede kenger olarak bilinen bir bitkiden elde etikleri sakızın tam bir şifa deposu olduğunu aktararak, pazarlarda kilosunun bin liradan alıcı bulduğunu ifade etti.

Kaynak: İHA