Kamu Bankalarından Yüzde 0,69 Faizle Konut Kredisi Kampanyası Ne Zaman Başlayacak?

Merkez Bankasının beklenti anketi Mayıs raporunun açıklanmasıyla beraber yıl sonu dolar kur beklentisi yükseldi ancak faiz ve enflasyon beklentisi düştü. Bununla birlikte yıl sonu enflasyon hedefinin tutması halinde kamu bankalarından yüzde 0,69 faiz oranıyla konut kredisi desteği gelebilir.

Açıklanan Mayıs 2020 beklenti raporuna göre faiz ve enflasyon hedefleri tuttu. Ayrıca politika faiz oranı belirlenirken dikkate alınan faiz ve enflasyon verilerinin tutturulmuş olmasıyla birlikte dolar kurunun kontrol altına alınması yeni bir beklentiye neden oldu. Söz konusu beklentide konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,69’a kadar düşmesi bekleniyor.

Merkez bankası Mayıs Ayı Anket Verileri

Yayımlanan verilere göre Ters Repo ve BİST Repo pazarında ulaşılmış olan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, Nisan 2020’de yüzde 9,13 olarak açıklandı. Yeni anket döneminde ise düşüş yaşayarak yüzde 8,19 olarak paylaşıldı.

Ayrıca Nisan ayı anketine göre Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti cari ay sonu beklentisi yüzde 9,03 olarak açıklandı. Mayıs anket döneminde gerçekleşen rakam yüzde 8,28. Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı için cari ay sonu beklentisi de yüzde 9,33 ile yüzde 8,39 olarak aktarıldı.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?

Enflasyondaki düşüşle beraber tüm gözler kamu bankalarına çevrildi. Yani devlet bankaları ilerleyen zamanlarda enflasyona endeksli konut kredisi paketlerini devreye alabilir. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulması beklenen enflasyona endeksli konut kredisi paketinde, konut kredisi faiz oranları enflasyon rakamlarına göre belirleniyor.

Bu kapsamda Merkez Bankasının enflasyon hedefi yüzde 8,39 olarak açıklanırken hedefin tutması durumunda hedef/12 hesaplamasına göre yüzde 0,69 faiz oranlı kredilerle karşılaşılabilir.

2020 En Düşük Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredisi için en düşük faiz oranı şu anda yüzde 0,89 olarak sunuluyor. Yapı Kredi, İNG ve Türkiye Finans tarafından sunulan konut kredisi ayrıca Halkbank ve Ziraat Bankasında yüzde 0,94 faiz oranıyla aktarılıyor. Ancak bu rakamlar enflasyona endeksli olmadığı için bankaların tüketicilere özel olarak hazırladığı konut kredisi paketleri olarak biliniyor. Yüzde 1’in altında ayrıca 0,94 ile ICBC Turkey ve 0,99 faiz oranıyla Garanti Bankasından konut kredisi alabilirsiniz.