Kamu Bankalarından 6 Ay Ödemesiz Ertelemeli İhtiyaç Kredisi 2020

Ziraat Bankası, Vakıfbank ile Halkbank’tan vatandaşlara ihtiyaç kredisi dayanağı. Kamu bankalarının vereceği 6 ay ertelemeli vadeli ihtiyaç kredisi başvuru şartları nelerdir?

Ziraat Bankası, Vakıfbank ile Halkbank’tan vatandaşlara ihtiyaç kredisi yardımı. Kamu bankalarının verdiği 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisinin başvuru şartları nelerdir?

Temel İhtiyaç Desteği müracaatı nasıl yapılır? Temel İhtiyaç Desteği müracaat koşulları neler? sualleri, yardımdan yararlanmak isteyen yurttaşların gündeminde. Vatandaşlarımızın Temel İhtiyaç Desteği’ni Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. 3 kamu bankasının da tüm koşulları ve süreci kamuoyuna açıklamıştı. Temel İhtiyaç Desteği kapsamında 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay taksitle 10 bin liraya kadar dayanak sunuluyor. İşte Temel İhtiyaç Desteği ile alakalı ayrıntılar.

ESAS GEREKSİNİM YARDIMI MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank fertsel ihtiyaç kredisi yardımı koliyi söyledi. Kamu bankaları aylık kazancı 5.000 TL’yi aşmayan hane milletlerine uygun faizli kredi verecek. Fertsel alıcılar 10 bin liraya kadar, 6 ayı ödemesiz yarıyıllı, 36 aya kadar vadeli aylık denk taksitli kredi kullanabilecek.

Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi” ismi verilen uygulamada, esas gereksinimlarını uygun koşullarda finanse edebilmeleri emeliyle fertsel segment alıcıları, 10 bin liraya kadar, 6 ayı ödemesiz yarıyıllı, 36 aya kadar vadeli, aylık denk taksitli kredi kullanabilecek. Alıcılara, Kredi Garanti Fonu KGF kefaleti ile bu ihtimali de sunulacak. “Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi”, bankaların ortak kriterlerine dayanarak değerlendirilecek.

ESAS GEREKSİNİM YARDIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Temel İhtiyaç Desteği’nden yararlanmak isteyen yurttaşlar, Ziraat Bankası, Halkbank ya da VakıfBank’tan sadece birine müracaat yapabilecek. Alınan sıhhat ihtiyatları kapsamında kredi müracaatlarının öncelikli olarak bankaların mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekiyor.

ESAS GEREKSİNİM YARDIMI PARALARI NASIL ALINACAK?

Bankalarca müracaat kanallarının açılması ve arzların bir araya gelmesi sonrasında kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen alıcıların hesaplarına kredi meblağları aktarılacak olup alıcılar kredi meblağını ATM’lerden çekebilecek.

Söz mevzusu kredi uygulamasına ait misal ödeme tablosu şöyle:

Kredi Meblağı TL Toplam Vade Ödemesiz Dönem Taksit Meblağı TL
Sonraki 30 ay süresince
10.000 36 ay 6 ay 376
7.500 36 ay 6 ay 282
5.000 36 ay 6 ay 188

 

1000 LİRA DESTEK ÖDEMELERİ DE BAŞLADI

2 milyon 111 bin haneye 1000’er lira takviyenin ilk ödemeleri 1 Nisan’da başka bir deyişle bugün yapılmaya başlandı. Takviyeler, tam hanelerin T.C. numalarına Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kanalına sevk ediliyor. 2 milyon hane olduğu için vasati haneyi takribî 4 şahıstan hesaplarsak, 8 milyon yurttaş bu yardımı erişmiş olacak.