Kamu Bankalarında Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları Devam Ediyor mu?

Bakan Albayrak tarafından açıklanan ve 1 Nisan 2020 itibariyle başvuruları alınmaya başlanan temel ihtiyaç kredisiyle ilgili vatandaşlar geri dönüş almayı sürdürüyor. 4 milyondan fazla kişinin başvurduğu bu kredi 6 ay ertelemeli olarak 10 bin TL’ye kadar 0.49 faizle sunuluyor.

0.49 Faizli İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan 0.49 faizli 36 ay vadeli olan bu krediden ilk 6 ay geri ödeme beklenmiyor. Düşük faizle sunulan kredi 10 TL’ye kadar alınabiliyor. Vatandaşlar bu süreçte krediyle ilgili son başvuru tarihini de merak ediyor.

3 kamu bankasının resmi web sitesinden yapılan başvurularla ilgili olarak bankaların sayfasında son başvuru tarih bilgileri yer almıyor. Bu nedenle son başvuru tarihi açıklanmadığı için vatandaşlar başvuru süreçlerini yönetebiliyor.

Koronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirlerden olan düşük faizli temel ihtiyaç kredisine bugüne kadar 4 milyondan fazla kişinin başvurduğu temel ihtiyaç kredisi için onay alan vatandaşlar ATM üzerinden krediyi çekebilecek.

Bankaların resmi web sitelerinin yanı sıra SMS ve çağrı merkezi aracılığıyla da başvuru süreci devam ediyor.

5 bin TL, 7.500 TL ve 10 bin TL olarak sunulan temel ihtiyaç kredisi başvuruları devam ederken geri dönüş sürecinin birkaç hafta içinde tamamlanması bekleniyor. Çalışanlar, emekliler, asgari ücretle çalışanlar ve aylık hane halkı geliri 5 bin TL’nin altında olan herkesin başvurabildiği bu kredinin yanı sıra esnaflara da 25 bin TL’lik destek kredisi ile paraf kart uygulaması devreye alındı.