Kafe ve Restoranların Açılacağı Tarih Belirlendi mi?

Ülkemizdeki normalleşme süreci devam ederken hayatın eski düzene doğru ilerlemesi adına çalışmalar devam ediyor. Özellikle de kafe ve restoranların ne zaman açılacağını merak eden vatandaşlar, Turizm Restoran Yatırımcılar ve İşletmecileri Derneği Başkanının yaptığı açıklamalar ile beraber birtakım çalışmaların başladığı düşünüyor. Ayrıca hijyen ve sosyal mesafe gibi konulara uyum sağlayan işletmelerin kısa bir süre sonra açılacağına dair sinyaller de veriliyor.

Pandemiden sonraki dönemde restoran ve kafelerde ciddi bir yoğunluğun yaşanması bekleniyor. Durum böyle olunca alınacak tedbirler kapsamında bu işletmelerin açılması söz konusu olabilir. Peki, restoran ve kafeler açılacak mı?

Restoranlar için Kritik Tarih 15 Haziran Olabilir!

Turizm Restoran Yatırımcılar ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Gerek restoranlar gerekse diğer işletmeler için aslında sıkıntılı bir açılış sürecinin olacağını düşünüyoruz. Tahminimiz 15 Haziran tarihine kadar açılabilecek olması. Ayrıca İçişleri Bakanlığından yayınlanacak bir genelgeyle beraber restoranlar açılabilir. Fakat eskisi gibi restoranların hizmet vereceği düşünülemez. Tamamen insanların sağlığı düşünülerek alınacak tedbirler kapsamında bu mekanlar hizmet verebilir.”

Öte yandan pandemi sürecinin uygun bir şekilde atlatılması adına uzmanlar bilinçli işetmelere ve tüketicilere ihtiyaç duyulduğunu düşünüyor. Ayrıca bu süreç gastronomi sektöründe de yeni uygulamaları beraberinde getirebilir. Şimdi tüm gözler Bakanlık tarafından yayınlanması beklenen genelgede. Turizm Restoran Yatırımcılar ve İşletmecileri Derneği Demirer kritik tarih için Haziran ayını işaret etse de açılış sürecinin dikkatli ve tedbirli olarak yönetilmesi gerekiyor.